Ekskomunika dla mafiosów? Watykan chce pomóc w walce z przestępczością

Watykan pracuje nad przepisami nakładającymi ekskomunikę na przestępców (fot. Pixabay)

Przynależność do grup przestępczych oraz korupcja grożą nie tylko więzieniem. Watykan pracuje nad projektem ekskomuniki za angażowanie się w taką działalność.

„Diabeł wchodzi przez kieszeń”. Franciszek ze wsparciem dla śledczych walczących z mafią

– Społeczeństwo potrzebuje uzdrowienia z korupcji, z wymuszania, z nielegalnej sprzedaży narkotyków i broni, handlu ludźmi, w tym tak licznymi...

zobacz więcej

Biuro prasowe Stolicy Apostolskiej opublikowało komunikat Dykasterii ds. zrównoważonego rozwoju człowieka, która zorganizowała debatę na temat korupcji. W spotkaniu współorganizowanym przez Papieską Akademię Nauk Społecznych wzięli udział przedstawiciele wymiaru sprawiedliwości i organów ścigania, duchowni z instytucji watykańskich oraz przedstawiciele państw i Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Duchowni wraz z ekspertami wskazali na konieczność „pogłębienia na szczeblu międzynarodowym i doktryny prawnej Kościoła kwestii ekskomuniki za korupcję i przynależność do mafii” – napisano w komunikacie.

Deptanie godności

Kard. Peter Turkson zwrócił uwagę, że korupcja jest zjawiskiem prowadzącym do podeptania godności człowieka. – Zadaniem naszej dykasterii jest chronić tę godność i wspierać szacunek dla niej. Dlatego chce ona zwrócić uwagę na ten temat – podkreślił duchowny.

To kolejny sygnał płynący od hierarchów wskazujący, że nie będzie tolerancji dla przestępców. W 2014 roku papież Franciszek odwiedził Kalabrię, w której duże wpływy ma ‘Ndrangheta i zapowiedział, że kroczącym kryminalną ścieżką będzie groziła ekskomunika.

Kilku biskupów nałożyło już ekskomunikę na powiązanych z Kamorrą mafiosów na Sycylii, w Kampanii i stolicy tego regionu Neapolu. – Zapytaliśmy siebie, dlaczego reszta Włoch i świata nie miałyby podlegać tym samym zasadom – wyjaśnił arcybiskup Monreale na Sycylii Michele Pennisi.

źródło:
Zobacz więcej