Gowin chce wysłuchania publicznego ws. ustawy o uczelniach

Wicepremier, szef MNiSW, lider partii Polska Razem – Jarosław Gowin (PAP/Radek Pietruszka)

– Projekt ustawy o uczelniach trafić ma do Sejmu na przełomie 2017 i 2018 r. Chcę zorganizować wysłuchanie publiczne, by w gronie wszystkich zainteresowanych wypracować ostateczny kształt reform – zapowiada wicepremier, minister nauki Jarosław Gowin.

Znamy najlepsze uczelnie w Polsce. UW i UJ razem na najwyższym podium

Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet Jagielloński zajęły ex aequo pierwsze miejsce w 18. Rankingu Szkół Wyższych Perspektyw 2017. Na trzecim...

zobacz więcej

Wicepremier ogłosił swój plan na konferencji „Ustrój i zarządzanie w szkolnictwie wyższym”. Jarosław Gowin zaprosił zainteresowanych na 19 i 20 września do Krakowa. Zostanie tam zaprezentowany projekt nowej ustawy dotyczącej działania uczelni.

Gowin zapewnił, że po konferencji przepisy będą jeszcze „szlifowane” i że przewiduje on kilka miesięcy na dyskusję środowiskową.

– Po złożeniu projektu do Sejmu – mam nadzieję, że to się dokona na przełomie tego i następnego roku - chciałbym zorganizować w Sejmie wysłuchanie publiczne – ogłosił minister. Zapowiedział, że skoro nowa ustawa ma być „konstytucją dla nauki”, jej ostateczny kształt powinien być ustalony w gronie wszystkich zainteresowanych, m.in. posłów i polityków.

Minister przypomniał, że w tej kadencji Sejmu jeszcze nie było wysłuchania publicznego. Jego zapowiedź oznacza debatę nt. określonej ustawy z udziałem osób, których ona bezpośrednio dotyczy. Odbywa się przed rozpoczęciem szczegółowego rozpatrywania projektu, na posiedzeniu komisji sejmowej.

Wysłuchanie publiczne jest jawne: zainteresowane osoby i organizacje mają swobodny wstęp, po uprzednim zgłoszeniu, obecne mogą być media, udostępniane są protokoły z wysłuchania.

źródło:

Zobacz więcej