Huczy, rośnie i zachwyca. Perito Moreno kroczy najszybciej ze wszystkich lodowców

Perito Moreno (fot. Mario Tama/Getty Images)

Rozrasta się najszybciej ze wszystkich lodowych olbrzymów na Ziemi – przybywa go dwa metry dziennie. To lodowiec Perito Moreno z parku narodowego Los Glaciares w argentyńskiej Patagonii. Ten naturalny skarb jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO i od lat ekscytuje turystów. Zwłaszcza że wydaje groźne pomruki, a właściwie głośno huczy.

„Szklana plaża” jeszcze zachwyca. Za 20 lat może zniknąć

„Plaża klejnotów” niedaleko Władywostoku, zwana też „szklaną plażą”, może utracić swój niepowtarzalny charakter. Za czasów ZSRR Rosjanie wyrzucili...

zobacz więcej

Dla turystów przygotowano w parku liczne, dogodne punkty obserwacyjne. Można stamtąd podziwiać lodowe masy i słuchać ich pomruków. Organizowane są także wycieczki po tym największym na Ziemi rezerwuarze słodkiej wody.

Dlaczego Perito Moreno tak szybko rośnie? Lodowiec „spływa” z południowych Andów 30-kilometrowym jęzorem i jest nieustannie zasilany andyjskim śniegiem. Jest w nieustannym ruchu. Kiedy dotknie swoim jęzorem drugiego brzegu jeziora Argentino, utworzy unikatowy lodowy pomost i podzieli je na pół.

Lodowiec ma ponad 250 km kwadratowych powierzchni i ponad 30 km długości. Jego część jest schowana pod wodą – sięga ok. 170 metrów.

Charakterystyczne odgłosy, na które czekają turyści, to tzw. cielenie się lodowca.

źródło:
Zobacz więcej