Szczerski: nominacje ambasadorskie przechodzą zgodnie z harmonogramem

Krzysztof Szczerski (L) i Witold Waszczykowski (fot. arch.PAP/Leszek Szymański)

– Ze strony Kancelarii Prezydenta nie ma żadnego ani celowego, ani bezcelowego przedłużania nominacji ambasadorskich - powiedział w poniedziałek szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. Odniósł się w ten sposób w poniedziałek w RMF FM do kwestii nowych kandydatur na ambasadorów. – Minister Waszczykowski z prezydentem wyjaśnili sobie wszystkie niejasności w sprawie nominacji ambasadorskich – oświadczył.

Wiceszef MSZ: chcemy usunąć z ministerstwa funkcjonariuszy SB

– Nadal, po 27 latach, w polskiej dyplomacji pracują funkcjonariusze Służby Bezpieczeństwa czy sowieckich służb wojskowych. Chcemy ich usunąć z MSZ...

zobacz więcej

Wcześniej w RMF FM szef MSZ Witold Waszczykowski zapowiedział, że oczekuje wyjaśnień od prezydenta w sprawie opóźniania wręczania nominacji ambasadorskich kandydatom, którzy zostali pozytywnie zaopiniowanym przez parlament.

– Na biurku pana prezydenta jest wiele nominacji, wielu kandydatów, których można by wysłać. Oczekuję wyjaśnień, o co chodzi, jakie zarzuty, jakie problemy stawia się tym kandydatom, ewentualnie centrali MSZ – powiedział Waszczykowski.

Szczerski zaznaczył, że „ze strony kancelarii nie ma żadnego ani celowego, ani bezcelowego przedłużania nominacji ambasadorskich”. Dodał, że w kwestii nominacji nie ma też żadnych opóźnień „ani formalnych, ani merytorycznych”. – Procedury, jeśli chodzi o ambasadorów, przechodzą zgodnie z harmonogramem – wyjaśniał.

Szef gabinetu prezydenta przyznał, że do kancelarii z MSZ wpłynęła „fala” propozycji ws. nominacji ambasadorskich. – One muszą być sukcesywnie procedowane – dodał.

– Pan prezydent długo czekał na kandydata na ambasadora przy NATO. Jak tylko się pojawił, w ciągu kilku dni ta procedura została zakończona – zauważył Szczerski. Zwrócił uwagę, że prezydent spotkał się w środę w Pałacu Prezydenckim z ministrem Waszczykowskim. Zdaniem Szczerskiego, podczas spotkania zostały wyjaśnione wszystkie zarzuty i oczekiwania.

źródło:

Zobacz więcej