Przyszłość UE i Brexit. Spotkanie szefów rządów państw V4 i Beneluksu

Przyszłość Unii Europejskiej, wspólna polityka obronna i Brexit to główne tematy poniedziałkowych rozmów premierów państw Grupy Wyszehradzkiej i Beneluksu w Warszawie.

Spotkanie szefów rządów Polski, Czech, Słowacji, Węgier, Luksemburga, Belgii i Holandii odbywa się z inicjatywy Beaty Szydło.

Przed południem premier Beata Szydło spotkała się z szefem holenderskiego rządu Markiem Rutte. Później premier powitała pozostałych gości – premierów: Czech, Słowacji, Węgier, Belgii i Luksemburga.

Rozmowy poświęcone są przede wszystkim przyszłości Unii Europejskiej i problemom, z którymi zmaga się Unia, w tym kryzysowi migracyjnemu.

Premier Beata Szydło powiedziała belgijskiej gazecie „Le Soir”, że to będzie szczera rozmowa. – Często wpadamy w rytuał brukselskich rozmów, gdzie góruje poprawność polityczna, technokratyczny język i urzędnicze harmonogramy – mówiła szefowa polskiego rządu.

Podkreśliła, że trudne tematy podczas tego spotkania nie zostaną przemilczane. Premier dodała, że te dwie grupy krajów są bardzo wyraziste. Przyznała, że często różnią się w opiniach. Łączy je jednak przywiązanie do zasad jednolitego, unijnego rynku.

W trakcie wspólnej sesji roboczej państw V4 i Beneluksu politycy odniosą się również do kwestii gospodarczych, poprawy konkurencyjności europejskiej gospodarki oraz umocnienia wspólnego rynku opartego na czterech swobodach.Szydło dla „Le Soir”: praworządność w Polsce ma się jak najlepiej„Chcemy uporządkowanego sposobu wyjścia Wielkiej Brytanii z UE”

Polska przekaże Węgrom prezydencję w Grupie Wyszehradzkiej

Przed godz. 16.00 premierzy państw Grupy Wyszehradzkiej udadzą się na Zamek Królewski, gdzie odbędzie się ceremonia oficjalnego przekazania przewodnictwa w tej Grupie.

Polska sprawuje prezydencję do końca czerwca tego roku, od 1 lipca pracami V4 pokierują Węgry. Kancelaria Premiera poinformowała, że celem spotkania jest kontynuacja dialogu na kluczowe tematy związane z agendą unijną oraz przyszłością Unii Europejskiej.

Wizyta będzie okazją do nawiązania ściślejszej współpracy z państwami Beneluksu w odniesieniu do dalszego rozwijania relacji Unia Europejska - kraje Partnerstwa Wschodniego.UE w obliczu Brexitu. Premierzy V4 debatują w Warszawie

Pogłębienie integracji europejskiej

Ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich Andrzej Sadecki zwraca uwagę, że do rozmów w takim gronie w przeszłości już dochodziło, choć w ostatnich latach rzadziej. Jak mówi, obecnie kraje Beneluksu szukają różnych formatów do rozmów o przyszłości Unii Europejskiej.

Andrzej Sadecki wskazuje, że w wielu kwestiach unijnych kraje Beneluksu i Grupy Wyszehradzkiej mają jednak odmienne zdanie. – Belgia, Holandia i Luksemburg opowiadają się za pogłębieniem integracji europejskiej i nie mają nic przeciwko Unii wielu prędkości, czego my się obawiamy, rozbieżności są również w kwestiach migracyjnych – wyjaśnia.

W opinii eksperta, takie spotkanie to dobra okazja do wymiany opinii na tematy unijne. Zwłaszcza, że Grupa Wyszehradzka umożliwia rozmowę z innymi partnerami z zewnątrz, jak na przykład z Rumunią, Bułgarią, Chorwacją, Słowenią czy państwami bałtyckimi.


„Jedność V4 pozostaje niezachwiana”. Kongres Innowatorów Europy Środkowo-Wschodniej

źródło:
Zobacz więcej