Unijny komisarz: Polsce nie zostaną wstrzymane wypłaty z budżetu UE

Günther H. Oettinger (fot. Sean Gallup/Getty Images)

– Za nieprzyjęcie uchodźców nie grozi wam wstrzymanie wypłat z unijnego budżetu, choć pojawiają się głosy, że istnieje taka możliwość w perspektywie finansowej po 2020 r. – stwierdził w rozmowie „Dziennikiem Gazetą Prawną” unijny komisarz ds. budżetu i zasobów ludzkich Günther Oettinger.

Morawiecki: prognozy KE dot. wzrostu PKB są niedoszacowane

– Prognozy Komisji Europejskiej mówiące o tym, że w 2017 roku polski PKB wzrośnie o 3,5 proc. są niedoszacowane. Są szanse na wyższy wzrost –...

zobacz więcej

– Wszczęcie procedury [przeciw Polsce, Czechom i Węgrom – przy.red] było naszym obowiązkiem. Jako Komisja musieliśmy sprawdzić, czy działania państw członkowskich są właściwe z punktu widzenia unijnego prawa – oświadczył. W jego opinii „analizy pokazały, że obecnie trzy kraje zachowują się w sposób sprzeczny z zobowiązaniami UE”.

– Austria to zupełnie inna historia, ponieważ ten kraj zobowiązał się w sposób konkretny do przyjęcie uchodźców w szybkim tempie. Natomiast Polska, Czech i Węgry w sposób zdecydowany sprzeciwiają się unijnym zasadom – dodał.

Zdaniem Oettingera „Polska gospodarka świetnie sobie radzi, a wzrost PKB jest naprawdę dynamiczny”. – Jednak doganianie Europy Zachodniej jest wciąż trwającym procesem. Moim zdaniem Polska po 2020 r. wciąż będzie więcej otrzymywała niż wpłacała do budżetu – stwierdził.

Unia dwóch prędkości

Zdaniem niemieckiego komisarza „Unia Europejska dwóch prędkości jest faktem od wielu lat”. – Weźmy chociażby podział na strefę euro i kraje, które pozostały przy swoich narodowych walutach. Polska może w przyszłej dekadzie, w każdej chwili przyjąć euro, ale nie powinna się obawiać, że jeśli tego nie zrobi, spotkają ją za to konsekwencje związane z funduszami strukturalnymi, a Europa dwóch prędkości będzie narzędziem wykorzystywanym w unijnej polityce – podsumował.

źródło:
Zobacz więcej