RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Oszustwa podatkowe na paliwach za rządów koalicji PO-PSL. Powstanie komisja śledcza?

– Brak przeciwdziałań oszustwom podatkowym przy imporcie paliw to sprawa dla komisji śledczej – powiedział w TVP wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki. Zdaniem PO prokuratura powinna się zająć szarą strefą rynku paliw albo celnikami, którzy nie przeciwdziałali procederowi.

Kara więzienia dla Messiego i ojca. Za oszustwa podatkowe

Chodzi o przestępstwa popełnione w latach 2007-2009.

zobacz więcej

Wiadomości TVP wyemitowały w niedzielę komentarze polityków do wypowiedzi Sławomira Siwego ze Związku Zawodowego Celnicy PL nadanej dzień wcześniej. – Myśmy alarmowali już za poprzedniej władzy, że te paliwa wjeżdżają i są sprzedawane bez VAT-u, nie wolno był tego ruszać – powiedział Siwy. – To by wskazywało, że grupy polityków działały w interesie jakichś grupek złodziei, a nie w interesie państwa polskiego. To jest sprawa nawet na komisję śledczą – powiedział wiceminister Patryk Jaki.

Rzecznik PO Jan Grabiec uznał natomiast, że prokuratura powinna zająć się celnikami i Siwym.

– Jako funkcjonariusz, jako celnik miał obowiązek powiadomić wówczas organa ścigania i jeśli tego nie zrobił, to popełnił przestępstwo i prokuratura powinna wszcząć postępowanie i zbadać odpowiedzialność tych, którzy mieli rzekomą wiedze o nieprawidłowościach i nie zgłosili jej w prokuraturze – powiedział.

Były wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński (PSL) zapewnił, że sprawą zajmowały się instytucje państwa, nie tylko resort gospodarki. Ocenił, że „pan Siwy jest niepoważny”. TVP przypomniała, że straty skarbu państwa z tytułu niezapłaconego VAT za paliwa mogły wynieść dziesiątki miliardów złotych oraz że zwalczaniu szarej strefy i uszczelnieniu systemu ma służyć powstała w marcu br. Krajowa Administracja Skarbowa.

źródło:
Zobacz więcej