Niemcy cieszą się z sukcesu partii Macrona. „To dobre dla Europy”

Angela Merkel jest zadowolona z wyników francuskich wyborów (fot. PAP/EPA/CLEMENS BILAN)

Politycy i media w Niemczech nie kryją zadowolenia z wysokiego niedzielnego zwycięstwa partii Republika Naprzód, które umożliwi prezydentowi Francji Emmanuelowi Macronowi spokojne przeprowadzenie koniecznych reform.

Francja maszeruje z prezydentem. Ruch Macrona i centryści górą

Zgodnie z przewidywaniami La Republique en Marche, ruch prezydenta Emmanuela Macrona, w koalicji z centrystami z MoDem, zwyciężyli w niedzielę w II...

zobacz więcej

Kanclerz Niemiec Angela Merkel pogratulowała w niedzielę prezydentowi Macronowi. Z kolei szef frakcji CDU w Bundestagu Volker Kauder w wywiadzie dla „Welt am Sonntag” powiedział, że Francja i Niemcy powinny stać się siłą przewodnią Unii Europejskiej.

Reforma Europy?

Szef niemieckiej dyplomacji Sigmar Gabriel, gratulując Macronowi, napisał na Twitterze, że teraz droga do reformowania Francji i Europy jest wolna.

O dalszej dobrej współpracy na rzecz Francji, Niemiec i Europy w imieniu kanclerz Merkel zapewnił rzecznik rządu Steffen Seibert. „Zwycięstwo partii Republika Naprzód jest dobre dla Europy i Niemiec” - napisał z kolei szef urzędu kanclerskiego Peter Altmaier.

Niemieccy politycy cieszą się ze zwycięstwa partii Emmanuela Macrona, mają bowiem nadzieję, że teraz Paryż i Berlin stworzą silny duet reformujący Unię Europejską.

– Dobre stosunki francusko-niemieckie są podstawą, jeśli chodzi o przyszłość Europy powiedział „Die Welt” Volker Kauder, przewodniczący frakcji poselskiej CDU/CSU.

źródło:
Zobacz więcej