Koalicja pod wodzą USA zestrzeliła syryjski samolot. „Będą niebezpieczne reperkusje”

Zestrzelony został samolot to Su-22 (fot. REUTERS/Ministry of Defence of the Russian Federation)

Siły międzynarodowej koalicji pod wodzą USA zestrzeliły syryjski samolot wojskowy w prowincji Rakka, na północy Syrii – poinformowała w niedzielę syryjska armia. Ostrzegła, że będzie to miało „niebezpieczne reperkusje” dla walki z międzynarodowym terroryzmem.

Odwet za atak chemiczny. USA zbombardowały Syrię

Amerykańskie pociski spadły na Syrię. Celem była baza sił powietrznych Shayrat koło Homs. Pociski typu Tomahawk zostały wystrzelone w nocy z...

zobacz więcej

Międzynarodowa koalicja prowadzi w Syrii i Iraku operację przeciwko Państwu Islamskiemu.

Co robiła maszyna?

Według syryjskiej armii zestrzelony samolot również wykonywał misję bojową przeciwko dżihadystom z (IS). Strona koalicyjna utrzymuje, że maszyna atakowała pozycje Syryjskich Sił Demokratycznych (SDF).

Do incydentu doszło w niedzielę wieczorem. Trafiona maszyna roztrzaskała się o ziemię. Los pilota nie jest znany.

Rosyjska agencja TASS podała, że zestrzelony samolot to Su-22; został strącony przez amerykański F/A-18 E/F Super Honet.

Bitwa o Rakkę

Na początku czerwca Syryjskie Siły Demokratyczne (SDF) rozpoczęły bitwę o Rakkę, uznawaną za stolicę samozwańczego kalifatu o nazwie Państwo Islamskie. Miasto pozostaje w rękach dżihadystów z IS od stycznia 2014 roku.

SDF to arabsko-kurdyjska koalicja kierowana przez Kurdów z milicji YPG (Ludowe Jednostki Samoobrony) i główny sojusznik USA w wojnie z dżihadystami z IS w Syrii.

źródło:

Zobacz więcej