Duda o handlu w niedzielę: nasza cierpliwość powoli się kończy

– W niedzielę ten handel nie jest tak wyśrubowany. Przychodzą ludzie i tylko oglądają. Oni się nazywają tak zwani Apacze. Tylko chodzą, patrzą i nic nie kupują – mówił na antenie w programie „Gość Wiadomości” Piotr Duda, przewodniczący NSZZ „Solidarność”.

Zakaz handlu w niedzielę. „Nie zgadzamy się na karę więzienia”

– Stanowisko rządu w sprawie projektu zakazu handlu w niedzielę zostanie przedstawione na Komitecie Stałym Rady Ministrów najpóźniej w przyszły...

zobacz więcej

W Sejmie od ubiegłego roku trwają prace nad obywatelskim projektem ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę. Podpisało się pod nim ponad pół miliona osób. Wiele wskazuje na to, że część zapisów pierwotnej wersji może zostać złagodzonych.

– Słyszymy tego rodzaju rozwiązania, propozycje, żeby w te niedziele mogli pracownicy pracować i dostawać 200 lub 300 procent podstawowego wynagrodzenia. To ja powiem tak: chodzę po tych marketach, chodzę po tych sklepach i ludzie mówią, że chcą w tym czasie mieć wolne, bo w niedzielę ten handel nie jest tak wyśrubowany. Przychodzą ludzie i tylko oglądają. Oni się nazywają tak zwani Apacze. Tylko chodzą, patrzą i nic nie kupują – mówił przewodniczący Piotr Duda.

Pierwotny projekt promowany przez „Solidarność” zakłada, że sklepy mogłyby być otwarte wyłącznie w niedziele handlowe. W pozostałe – tylko gdy właściciel stanie za kasą. Otwarte byłyby natomiast apteki czy stacje benzynowe.

Piotr Duda dodał, że „Solidarność” nie przewiduje rozwiązań pośrednich. – Chcemy rozmawiać o czterech wolnych niedzielach – zaznaczył Duda. Dodał też, że „komisja jest martwa, nie funkcjonuje i nasza cierpliwość też się kończy”.

Zakupy w niedzielę praktycznie bez ograniczeń można robić w Bułgarii, Chorwacji, Cyprze, Czechach, Danii, Estonii, Finlandii, Hiszpanii, Irlandii, Litwie, Łotwie, Malcie, Polsce, Portugalii, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Szwecji, Włoszech i Wielkiej Brytanii. Niemal całkowity zakaz handlu w niedzielę i święta obowiązuje w Niemczech, Austrii. Częściowe restrykcje mają Belgia, Francja, Grecja, Holandia, Luksemburg, Holandia i Węgry.

Prezydent: będą dwa referenda, o konstytucji i o emigrantach

11 listopada to dobra data na organizację referendum, bo ma wymiar symboliczny – powiedział prezydent Andrzej Duda w poniedziałkowym wywiadzie dla...

zobacz więcej

Projekt konstytucji

Przewodniczący NSZZ „Solidarność” zapowiedział też, że jego związek przedstawi własny projekt nowej konstytucji. Projekt zostanie ponownie zaprezentowany 25 sierpnia, w czasie konferencji w historycznej sali BHP Stoczni Gdańskiej.

Propozycję nowej ustawy zasadniczej „Solidarność” opracowała w 1994 roku, w związku z pracami nad nową konstytucją. Ostatecznie Polacy w referendum przyjęli projekt, przygotowany przez parlamentarną Komisję Konstytucyjną.

Dziś Piotr Duda przekonywał, że warto jednak wrócić do projektu obywatelskiego, bo zawiera dużo dobrych rozwiązań, które mogłyby się znaleźć w nowej ustawie zasadniczej. – Tam były bardzo mocno umocowane takie instytucje jak IPN, mówiliśmy o weryfikacji sędziów, tak że naprawdę ten projekt jest bardzo dobry i chcemy go 25 sierpnia omówić i skonsultować – powiedział lider „Solidarności”.

źródło:
Zobacz więcej