Japonia: podwodny robot ma pomóc w sprzątaniu Fukushimy

Robot ma zbierać dane z tych rejonów elektrowni, które ciągle znajdują się pod wodą (fot. Twitter/BBC)

W Japonii testowany jest nowy, podwodny robot, który ma pomóc w usuwaniu skutków katastrofy atomowej w Fukushimie. Naukowcy wiążą z nim duże nadzieje, bo misje poprzednich, podobnych do niego maszyn zakończyły się fiaskiem.

Fukushima wciąż odczuwa skutki kataklizmu. 6. rocznica tsunami

Mija szósta rocznica gigantycznego trzęsienia ziemi, fali tsunami i drugiej największej awarii jądrowej w historii. Tragiczne wydarzenia rozegrały...

zobacz więcej

Robot ma wielkość bochenka chleba. Z przodu ma światła i kamery, z tyłu specjalne wirniki, które dają mu napęd i sterowność. Robot ma zbierać dane z tych rejonów elektrowni, które ciągle znajdują się pod wodą.

Konstruktorzy z firmy Toshiba wiążą z nim duże nadzieje – poprzednie takie podwodne roboty albo zaginęły, albo nie wytrzymały ogromnego promieniowania radioaktywnego. Misja ma rozpocząć się latem.

Awarii nuklearnej w Fukushimie, do której doszło sześć lat temu, przyznano siódmy, najwyższy stopień w skali zdarzeń jądrowych i radiologicznych INES. Elektrownię zniszczyło potężne trzęsienie ziemi i fala tsunami. Całkowity koszt usuwania skutków awarii oraz odszkodowań może wynieść 180 miliardów dolarów.

źródło:
Zobacz więcej