Ogromne pożary lasów w Portugalii. Ludzie płonęli w samochodach

Pożary pustoszą Portugalię (fot. PAP/EPA/PAULO CUNHA)

Do 62 wzrosła liczba osób, które w sobotę zginęły w pożarach lasów w dystrykcie Leiria w środkowej Portugalii. 59 osób odniosło obrażenia, pięć jest w stanie ciężkim.

„Turyści i mieszkańcy są ewakuowani”. Pożar na Maderze

3 osoby nie żyją, 2 zostały ciężko ranne, a ponad 1000 zostało ewakuowanych na skutek ogromnego pożaru na Maderze. Ogień, który objął las, szybko...

zobacz więcej

Kilka godzin temu informowano o 57 ofiarach śmiertelnych, a w sobotę – o 24.

Pożary wybuchły w sobotę na krótko przed godziną 15 czasu lokalnego (16 w Polsce) w rejonie miejscowości Pedrogao Grande, około 150 km na północny wschód od Lizbony.

Wiele ofiar zostało uwięzionych przez płomienie w swoich samochodach, gdy przemieszczali się drogą łączącą Figueiro dos Vinhos z Castanheira de Pera w dystrykcie Leiria.

W spalonych samochodach znaleziono 19 zwęglonych ciał. Z żywiołem walczy obecnie około 2 tys. strażaków. Znaleźli między innymi poparzoną, 8-latkę, która samotnie szła drogą tuż obok jednego z płonących lasów.

Z ogniem walczy teraz niemal 2 tysiące strażaków. Media alarmują, że liczba ofiar może być jeszcze większa, bo lokalne władze nie mają dostępu do wielu miejsc, ogarniętych przez żywioł.

Na miejsce tragedii udali się przedstawiciele portugalskich władz, w tym prezydent Marcelo Rebelo de Sousa. W sobotę temperatury w Portugalii sięgały 40 stopni Celsjusza.

Chciał załatwić potrzebę fizjologiczną, spalił las. 3,5 roku więzienia dla Niemca

27-letni Niemiec został skazany na 3,5 roku więzienia za spowodowanie pożaru na hiszpańskiej wyspie La Palma, należącej do archipelagu Wysp...

zobacz więcej

Pomoc dla Portugalii

Unia Europejska spieszy z pomocą Portugalii. Komisja Europejska uruchomiła centrum koordynacji reagowania kryzysowego. Zbiera ono oferty z unijnych krajów i przekazuje władzom w Lizbonie.

Komisarz do spraw pomocy humanitarnej i sytuacji kryzysowych Christos Stylianides poinformował, że Francja zaoferowała trzy samoloty do gaszenia pożarów, które mają pomóc strażakom w walce z żywiołem.

Samolot wysłała także Hiszpania w ramach dwustronnej pomocy.
Do Portugalii poleciał też specjalny unijny wysłannik, który będzie koordynował pomoc oferowaną przez państwa członkowskie i ewentualne kolejne prośby o wsparcie. W opublikowanym oświadczeniu komisarz do spraw pomocy humanitarnej i sytuacji kryzysowych przekazał też kondolencje rodzinom i bliskim ofiar pożaru.

źródło:

Zobacz więcej