Jubileusz Paula McCartneya. Były członek The Beatles kończy 75 lat

Paul McCartney kończy 75 lat (fot. flickr.com/darioferrini)

75 lat kończy w niedzielę Paul McCartney, jeden z legendarnych Beatlesów, najpopularniejszej grupy rockowej wszech czasów. Muzyk i kompozytor ma w dorobku artystycznym kilkaset piosenek, w tym ponad 200 napisanych wspólnie z Johnem Lennonem.

Paul McCartney na Stadionie Narodowym

zobacz więcej

Wśród największych hitów muzyka są słynne: „Yesterday”, „Hey Jude” czy „Let It Be”. McCartney wydał 60 złotych płyt i sprzedał setki milionów swoich albumów, dzięki temu trafił do Księgi rekordów Guinnessa jako muzyk, który odniósł największy sukces w popkulturze.

Utwór „Yesterday" jest najczęściej graną przez innych artystów piosenką w historii. Według magazynu „Rolling Stone” w 2004 roku znalazła się na 13. miejscu listy 500 utworów wszech czasów.

Legendarna czwórka

Paul McCartney wraz z Johnem Lennonem, George'em Harrisonem i Ringo Starrem tworzyli legendarną „czwórkę z Liverpoolu”, która zrewolucjonizowała muzyczną scenę światową. The Beatles grali wspólnie w latach 1960-1970. Bili rekordy popularności, a na koncertach dochodziło do scen zbiorowej histerii.

W 2013 roku artysta gościł w Warszawie, gdzie koncertował na Stadionie Narodowym, i w tym samym roku wydał nową płytę.

Żona inspiracją

W wywiadzie przeprowadzonym przez Piotra Metza z radiowej Trójki McCartney zdradził, że największą inspiracją przy tworzeniu nowego materiału była jego żona - Nancy.

Paul McCartney współpracował z wieloma muzykami, m.in. ze Steviem Wonderem i Michaelem Jacksonem. Artysta koncertuje na całym świecie, wykonując utwory z kariery solowej i z repertuaru The Beatles.

Paul McCartney nie tylko komponuje, w tym muzykę poważną, lecz także jest producentem muzycznym i filmowym, malarzem i poetą. Dwukrotnie wszedł do Rock and Roll Hall of Fame, raz z Beatlesami, a drugi raz jako artysta solowy.

Znany jest też z udziału w akcjach charytatywnych. Zaangażował się w kampanię przeciw minom lądowym, przeciw wybijaniu fok i na rzecz umorzenia długu Trzeciego Świata.

Otrzymał Order Imperium Brytyjskiego i tytuł szlachecki. W 2008 roku został uhonorowany nagrodą Brit Award za niezwykły wkład dla rozwoju muzyki.

źródło:
Zobacz więcej