RAPORT

Wojna na Ukrainie

Ława nie rozstrzygnęła, czy molestował. Cosby może mówić o sukcesie

79-letni Cosby (C) może mówić o sukcesie (fot. PAP/EPA/TRACIE VAN AUKEN)
79-letni Cosby (C) może mówić o sukcesie (fot. PAP/EPA/TRACIE VAN AUKEN)

Bez rozstrzygnięcia zakończył się proces Billa Cosby'ego. Amerykański komik, aktor i producent został oskarżony o molestowanie seksualne. Przez sześciu dni dwunastoosobowa ława przysięgłych nie była w stanie uzgodnić wspólnego werdyktu. Prawdopodobnie będzie następny proces.

Ofiary Billa Cosby’ego na okładce magazynu. 35 kobiet pokazało swoje twarze, zostało puste krzesło

Najnowsza okładka magazynu „New York Magazine” przedstawia 35 kobiet, które siedzą i patrzą wprost w obiektyw. Jedno krzesło jest puste. To ofiary,...

zobacz więcej

Składająca się z pięciu kobiet i siedmiu mężczyzn ława przysięgłych w Pensylwanii obradowała przez sześć dni łącznie ponad 52 godziny. Już w czwartek przewodniczący ławy informował o impasie. Sędzia kazał jednak kontynuować obrady. Ponieważ kolejne dwa dni dyskusji nie przyniosły rezultatu i nie było szansy na osiągnięcie jednomyślnego werdyktu, sędzia ogłosił postępowanie jako nierozstrzygnięte.

79-letni Cosby może mówić o sukcesie, chociaż prokuratura postanowiła ubiegać się o jego ponowne sądzenie. Gdyby został uznany za winnego, groziłoby mu do 30 lat pozbawienia wolności.

Prokuratura już zapowiedziała, że będzie starała się doprowadzić do ponownego procesu. – Przeanalizujemy sprawę, przyjrzymy się jej i ponownie postawimy zarzuty. Chcemy jak najszybciej ponownego procesu – oświadczył prokurator okręgowy z Pensylwanii Kevin Steele.

79-letni obecnie Bill Cosby został oskarżony o molestowanie seksualne przez ponad 60 kobiet. W większości przypadków obowiązywał jednak okres przedawnienia.

Bill Cosby przyznał się: kupował tabletki usypiające dla kobiet, z którymi chciał uprawiać seks

zobacz więcej

Oskarżenie dotyczyło wydarzeń z 2004 roku. Prokuratura zarzucała Cosby'emu, że w swoim domu dopuścił się napaści na Andreę Constand. Miał ją upoić winem i środkami farmakologicznymi tak, że nie była w stanie stawiać oporu, kiedy molestował ją seksualnie.

Cosby przyznał, że miał kontakt seksualny z Constand, byłą pracownicą uniwersytetu Temple. Cosby studiował na tej uczelni, a później był członkiem jej rady powierniczej. Komik utrzymywał, że do kontaktu seksualnego doszło za obopólną zgodą.

Z powodu braku świadków, proces, który przyciągnął uwagę światowych mediów, toczył się w oparciu o sprzeczne ze sobą zeznania Cosby'ego i Constand.

W sumie ponad 60 kobiet oskarżyło Cosby'ego, że podawał im środki usypiające i molestował je seksualnie, ale wszystkie zarzuty karne, poza sprawą Constand, przedawniły się. Jednak wiele spraw przeciwko aktorowi toczy się przed sądami cywilnymi.

Cosby, gwiazda amerykańskiej kultury masowej, znany jest głównie z roli dr. Cliffa Huxtable'a, którego kreował w serialu „The Cosby Show” w latach 80. i 90.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej