RAPORT

CELEBRYCI, POLITYCY I WŁADZE TVN WZIĘŁY SZCZEPIONKI MEDYKÓW

W polskich szkołach w Brukseli zainaugurowano lekcje o rotmistrzu Witoldzie Pileckim

W polskich szkołach w Brukseli ruszyły w sobotę organizowane z udziałem Instytutu Pamięci Narodowej lekcje o postaci rotmistrza Witolda Pileckiego, a także o Polskim Państwie Podziemnym. – Wynoszenie wiedzy poza granice kraju to misja - podkreślają organizatorzy.

Znajdą szczątki rotmistrza Pileckiego? Rozpoczęły się prace na Łączce

W kwaterze „Ł” na wojskowych Powązkach rozpoczęły się prace w miejscu, gdzie mogą spoczywać szczątki rotmistrza Pileckiego. Prace poszukiwacze...

zobacz więcej

Inicjatywa organizowana jest we współpracy polskich szkół w Brukseli, ambasady RP w Belgii, Instytutu Pamięci Narodowej, a także europosła PiS Tomasza Poręby.

– Misją nauki jest nie tylko uczenie studentów na polskich uniwersytetach, polskich szkołach średnich, czy podstawowych, ale też wynoszenie tej wiedzy poza granice kraju – powiedział w sobotę przed rozpoczęciem zajęć prof. Tadeusz Wolsza z Polskiej Akademii Nauk i Instytutu Pamięci Narodowej.

Pierwsza lekcja odbyła się przy szkole im. J. Lelewela, kolejna przy polskiej misji katolickiej.

– Chcemy informować, mówić o polskiej historii, o polskich bohaterach. Mówić młodym ludziom, którym tak często brakuje autorytetów w tym dzisiejszym świecie, że Polska miała w przeszłości wiele wspaniałych postaci, wielu patriotów, wiele osób, które oddało życie za naszą ojczyznę, ludzi młodych, którzy nie ugięli się, który walczyli do końca, którzy oddali życie za nasz kraj – podkreślał europoseł Poręba. Przypomniał, że w Polsce Święto Żołnierzy Niezłomnych jest świętem państwowym ustanowionym przez śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Tu ubecy zabijali Żołnierzy Wyklętych. Przy Rakowieckiej odkryto ścianę straceń

– Mury, które widziały tak wiele zbrodni, teraz mogą służyć zachowaniu pamięci - mówił minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro o ścianie śmierci,...

zobacz więcej

Ochotnik do Auschwitz

Instytut Pamięci Narodowej rozpoczął w ubiegłym miesiącu Brukseli cykl spotkań poświęconych polskiej historii; pierwszym tematem było Polskie Państwo Podziemne. Teraz o jego bohaterze rotmistrzu Witoldzie Pileckim mogły dowiedzieć się więcej dzieci chodzące do polskich szkół w belgijskiej stolicy. W planach są też lekcje w Wilnie, Londynie, a także w Nowym Jorku.

Witold Pilecki urodził się w 1901 r. Był bohaterem wojny z bolszewikami, uczestnikiem wojny obronnej w 1939 roku, oficerem AK, dobrowolnym więźniem w Auschwitz, twórcą organizacji ruchu oporu i autorem pierwszych raportów o niemieckich zbrodniach w obozie.

Walczył w Powstaniu Warszawskim, a po jego upadku trafił do niewoli. Po wyzwoleniu niemieckiego obozu jenieckiego w Murnau Pilecki został żołnierzem II Korpusu Polskiego we Włoszech. Wrócił do kraju, gdzie stworzył grupę, która gromadziła informacje o sytuacji w Polsce. Został aresztowany, a potem zamordowany przez komunistów po pokazowym procesie w 1948 r.

Zrehabilitowano go w 1991 roku, a prezydent Lech Kaczyński odznaczył Pileckiego pośmiertnie Orderem Orła Białego. W 2013 r. został awansowany do stopnia pułkownika.

źródło:

Zobacz więcej