RAPORT

Kampania 2020

Olej kokosowy jednak niezdrowy. Mniej tłuszczu nasyconego ma smalec

Olej kokosowy ma więcej tłuszczów nasycowych niż smalec (fot. Pixabay)

Okazuje się, że olej kokosowy jest tak samo niezdrowy jak przetworzony tłuszcz wołowy lub masło. Tak twierdzą w najnowszym raporcie eksperci Amerykańskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Desery na śniadanie, wędliny z roślin

– Na szczęście nie musimy już jeść jarmużu i katować się tym zielskiem – śmieje się Justyna Adamczyk, szefowa polskiej wersji gastronomicznego...

zobacz więcej

Tłuszcze zwierzęce, takie jak smalec, są uważane za szkodliwe, bo zawierają potencjalnie groźne składniki – tłuszcze nasycone. Mogą one zwiększać poziom tak zwanego złego cholesterolu i prowadzić do chorób układu krążenia, w szczególności miażdżycy, śmiertelnie groźnej choroby, z powodu której umiera w Polsce co roku około 30 tys. osób.

Tłuszcze roślinne, w tym olej kokosowy, uchodzą za zdrowsze. Nie ma jednak danych, które potwierdzałyby tę hipotezę – twierdzi Amerykańskie Towarzystwo Kardiologiczne i dodaje, że olej kokosowy składa się w 82 proc. z tłuszczu nasyconego; znacznie mniej mają go i tłuszcze wołowe, i masło, i smalec.

Niektórzy twierdzą, że specjalny skład oleju kokosowego sprawia, że jest on mało szkodliwy, ale amerykańscy autorzy raportu nie znaleźli żadnych wiarygodnych faktów na ten temat. Eksperci proponują sprawdzone opcje – oliwę z oliwek czy olej słonecznikowy.

źródło:
Zobacz więcej