Jęczmień odporny na suszę. Przełomowe badanie polskich naukowców

Prace nad jęczmieniem potrwają jeszcze kilka lat (fot. Pexels)

To może być ważny krok w walce z głodem na świecie. Naukowcy z Katedry Genetyki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach pracują nad hodowlą jęczmienia odpornego na skutki suszy. Jak dotąd udało im się uzyskać takie zboże w warunkach laboratoryjnych.

Szarańcza, świerszcze i mączniki. Potrawy z owadów trafią do sprzedaży w Szwajcarii

Od poniedziałku w szwajcarskich sklepach będzie można kupować między innymi mącznika w stadium larwy, świerszcza i szarańczy wędrownej. To pierwszy...

zobacz więcej

Dr Agata Daszkowska-Golec z zespołu badającego jęczmień wskazuje, że to ziarno występuje obecnie na rozległych szerokościach geograficznych. Naukowcy uważają, że nowy typ, nad którym pracują, może wpłynąć na zwiększone zainteresowanie takimi uprawami.

– Wykazuje szereg cech fizjologicznych, które wskazują na to, że jest lepiej przystosowany do warunków stresu suszy, niż forma wyjściowa. W stosunku do niej może utrzymać do 30 proc. wody w liściu więcej – tłumaczy dr Daszkowska-Golec.

Potrzeba kilku lat

Prace nad jęczmieniem odbywały się dotąd w warunkach zbliżonych do upraw szklarniowych. – Niezbędna jest ich kontynuacja w warunkach polowych – podkreśla. – To wymaga jeszcze kilku lat pracy. Między innymi skrzyżowania tej formy suszoodpornej z odmianami, które bardzo dobrze plonują i są już wykorzystywane w Polsce – mówi badaczka.

Naukowcy szacują, że nowe odmiany jęczmienia mogą pojawić się za co najmniej pięć lat. Badania, które prowadzi Uniwersytet Śląski nie dotyczą organizmów modyfikowanych genetycznie.

Eksperci uważają, że globalne ocieplenie będzie w przyszłości przyczyną rozszerzania się zjawiska głodu na świecie. Doprowadzi on do kolejnych wojen w regionach nim ogarniętych i gigantycznej fali migracji.

źródło:
Zobacz więcej