RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Na Jasnej Górze uzależnieni modlą się o trzeźwość narodu

Najnowsze

Popularne

Na Jasną Górę z pielgrzymką przybyły osoby uzależnione od alkoholu. Towarzyszą im rodziny, psychologowie, terapeuci, duchowni i wszyscy, którym bliska jest sprawa trzeźwości.

„Omijajcie to świństwo z daleka”. Uzależnieni ostrzegają przed bagnem dopalaczy

Ma 16 lat i trzy próby samobójcze za sobą. Pierwszy raz wziął, jak miał lat 12, kradł, by mieć na narkotyki – ku przestrodze przedstawiamy...

zobacz więcej

– Przez dwa najbliższe dni jej uczestnicy wezmą udział w konferencjach, nocnym czuwaniu i mszy w intencji wszystkich uzależnionych, którą odprawi prymas – mówił biskup Tadeusz Bronakowski przewodniczący Zespołu do spraw Apostolstwa Trzeźwości Episkopatu Polski, organizator pielgrzymki. Biskup podkreślił, że każde uzależnienie niszczy człowieka. Powoduje straty duchowe i materialne w życiu uzależnionego i społeczeństwa. Wielu alkoholików traci nadzieję. Stad pomysł na wspólną modlitwę i wezwanie do wspólnej pracy ponad partyjnymi podziałami.

Pielgrzymka jest częścią Narodowego Kongresu Trzeźwości. Kolejna jego część, naukowa, odbędzie się na jesieni w Warszawie.

Program promowania trzeźwości

Kościół katolicki zabiega, aby powstał ogólnopolski program, który pomoże w ograniczeniu spożycia alkoholu, promowaniu trzeźwości i abstynencji. – Do jego tworzenia zaprosiliśmy specjalistów od uzależnień, naukowców, władze państwowe i samorządy – dodaje biskup Tadeusz Bronakowski. Jedne z najważniejszych propozycji, które miałyby się w nim znaleźć to: ograniczenie punktów sprzedaży i reklamy alkoholu.

Po konferencji naukowej, w ramach Kongresu przewidziano jeszcze 24 września modlitwę w parafiach w całej Polsce.

Z danych Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych wynika, że w Polsce uzależnionych od alkoholu jest blisko 800 tys. osób. W sposób szkodliwy pije około 3 mln osób. Na leczenie uzależnionych wydaje się rocznie 500 mln zł.

Sejm ustanowił rok 2017 Rokiem troski o trzeźwość narodu.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej