RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Zmarł Helmut Kohl, były kanclerz Niemiec. Miał 87 lat

Zmarł Helmut Kohl – podał Reuters, powołując się na gazetę „Bild” (fot. PAP/EPA)
Zmarł Helmut Kohl – podał Reuters, powołując się na gazetę „Bild” (fot. PAP/EPA)

Najnowsze

Popularne

Nie żyje Helmut Kohl, chadecki polityk, kanclerz Republiki Federalnej Niemiec w latach 1982-1998 – podała gazeta „Bild”. Polityk miał 87 lat. Zmarł w swoim domu w Ludwigshafen.

Helmut Kohl nadal w szpitalu. Stan byłego kanclerza jest poważny, ale rokowania są optymistyczne

Stan zdrowia byłego kanclerza Niemiec Helmuta Kohla, który po kilku operacjach przebywa nadal w szpitalu, jest poważny – poinformowało w środę...

zobacz więcej

„Nie żyje Helmut Kohl, architekt zjednoczenia Niemiec” – napisał dziennik.

Polityk znacząco wpłynął również na proces integracji europejskiej. Jest uważany za współtwórcę programu wspólnej waluty. Za jego kadencji został także podpisany polsko-niemiecki traktat o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy.

Stan zdrowia najdłużej urzędującego kanclerza w powojennej historii Niemiec pogorszył się po upadku w 2008 roku. Kohl poruszał się od tego czasu na wózku inwalidzkim.

Na czele kraju, jako kanclerz, stał przez 16 lat. Po raz pierwszy stanowisko to objął upadku gabinetu Helmuta Schmidta, w październiku 1982 roku. Od tego czasu zwyciężał we wszystkich kolejnych wyborach, do porażki we wrześniu 1998.

Przez ćwierć wieku, w latach 1973-1998, pełnił funkcję przewodniczącego niemieckiej Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej, CDU. W 1989 roku przedstawił dziesięciopunktowy plan zjednoczenia Niemiec, do którego doszło niedługo potem, w październiku 1990 roku.Kohl był orędownikiem uchwalenia i wprowadzenia w życie traktatu z Maastricht w 1992 roku, powołującego do życia Unię Europejską i wspólną europejską walutę oraz traktatu amsterdamskiego z 1997 roku, który wprowadził zmiany w prawie wspólnotowym.Jego rząd podpisał również w 1990 roku polsko-niemiecki traktat, ostatecznie potwierdzający granicę na Odrze i Nysie.

Merkel krytykowana przez poprzednika. „Europa nie może stać się nową ojczyzną dla milionów uchodźców”

Były kanclerz Niemiec Helmut Kohl skrytykował na łamach dziennika „Tagesspiegel” politykę migracyjną rządu Angeli Merkel. 86-letni polityk...

zobacz więcej

Laureat między innymi Międzynarodowej Nagrody Karola Wielkiego z 1988 roku i amerykańskiego Medalu Wolności, doktor honoris causa licznych uniwersytetów, w tym Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz Instytutu Nauki Weizmanna w Rehovot w Izraelu, za zasługi w rozwijaniu polsko-niemieckiej współpracy, został uhonorowany w 1998 roku najwyższym polskim odznaczeniem – Orderem Orła Białego. W 2010 roku otrzymał honorowe obywatelstwo Gdańska.Kariery politycznej Kohla nie ominęły też kontrowersje. Chodzi o aferę łapówkarską, w którą zamieszana była CDU. W 1999 roku zarzucono mu niezgodne z prawem przyjmowanie darowizn dla CDU we wschodnich landach Niemiec. Rok później został wezwany przed komisję śledczą Bundestagu w celu wyjaśnienia zarzutów. Odmówił podania nazwisk osób finansujących partię w latach 90.

Studiował prawo, historię i nauki państwowe na uniwersytetach we Frankfurcie nad Menem i Heidelbergu. Był doktorem filozofii.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej