Burze w Polsce. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydaje ostrzeżenia

Ostrzeżenia meteorologiczne przed burzami obowiązują w województwach: śląskim, małopolskim, podkarpackim, świętokrzyskim, lubelskim oraz mazowieckim.

Słowackie Tatry otwarte dla turystów. Pogoda jednak może zniechęcić

Od piątku, po zimowej przerwie Słowacy otwierają większą część szlaków po swojej stronie Tatr. Warto jednak zachować ostrożność, bo warunki...

zobacz więcej

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia meteorologiczne pierwszego stopnia przed burzami. Ostrzeżenia dotyczą sześciu województw: śląskiego, małopolskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego, lubelskiego i mazowieckiego.

Ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza, że „przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować szkody materialne, możliwe zagrożenie życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej”.

Śnieg w środku czerwca? W górach to możliwe

Początek długiego, czerwcowego weekendu pogodny, ale kolejne dni będą deszczowe. W górach prognozowane są opady śniegu.

zobacz więcej

Piątek

W piątek w Polsce będzie zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Okresami występować będą opady deszczu, miejscami o natężeniu umiarkowanym. Spodziewane są także burze, występujące na zachodzie lokalnie z gradem. Temperatura maksymalna wyniesie od 17 st. C na wybrzeżu do 25 st. C w centrum kraju. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, w zachodniej połowie kraju wzmagający się do umiarkowanego i dość silnego, porywistego. W zachodniej połowie kraju porywy wiatru sięgną do 60 km/h, w rejonie burz i na zachodnim wybrzeżu do 70 km/h.

W nocy z piątku na sobotę zachmurzenie będzie duże z większymi przejaśnieniami, okresami wystąpią opady deszczu, na wschodzie miejscami o natężeniu umiarkowanym, na południu, w centrum i na wschodzie początkowo lokalnie spodziewane są burze. Temperatura minimalna wyniesie od 7 st. C w dolinach górskich do 15 st. C na wybrzeżu. Wiatr przeważnie słaby i umiarkowany, z kierunków zachodnich, w porywach do 55 km/h, jedynie na północnym wschodzie będzie słaby, zmienny. W czasie burz porywy wiatru osiągną do 60 km/h.

Sobota

W sobotę zachmurzenie będzie duże, ale już z większymi przejaśnieniami, wystąpią przelotne opady deszczu, na południu lokalnie możliwe burze. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, z kierunków zachodnich, w porywach do 55 km/h.

źródło:
Zobacz więcej