RAPORT

Atak na Jana Pawła II

Bez internetu ani rusz. Co nastolatki robią w sieci?

Rodzice nie kontrolują, co ich dzieci robią w sieci (fot. PAP/Peter Gercke)
Rodzice nie kontrolują, co ich dzieci robią w sieci (fot. PAP/Peter Gercke)

Życie cyfrowe nastolatków jest bardzo podobne do realnego. Grają, oglądają filmy, słuchają muzyki i podtrzymują kontakty towarzyskie - ale też uczą się, pogłębiają zainteresowania i poznają świat - wynika z badań NASK „Nastolatki 3.0.”

Polskie nastolatki uważają się za najbrzydsze w Europie

Polki przodują w Europie w niezadowoleniu z własnego wyglądu. Krytyczne wobec siebie są zwłaszcza nastolatki – informuje „Polityka”.

zobacz więcej

Badanie pokazało, że ok. 30 proc. nastolatków jest on-line cały czas, gdziekolwiek są. 93,4 proc. codziennie korzysta z internetu w domu, głównie komunikują się ze znajomymi ze szkoły i spoza niej (85,4 proc.) oraz z chłopakiem/dziewczyną (45,4 proc.).

Ośmieszają, szantażują, straszą

Jednocześnie życie towarzyskie w sieci obciążone jest takimi samymi wadami, jak w realu. Wielu badanych styka się z cyberprzemocą. Najczęściej młodzież obserwuje: wyzywanie znajomych (59,7 proc.), poniżanie ich i ośmieszanie (58,1 proc.). Rozpowszechnianie kompromitujących materiałów o znajomych zauważyło 33,3 proc. badanych, straszenie - 34,2 proc., szantażowanie - aż 24,4 proc. Dość częste są także próby podszywania się pod innych (40,5 proc.).

Niepokoi to, że o takich zdarzeniach młodzież rzadko powiadamia rodziców lub nauczycieli. 39 proc. nastolatków nie reaguje na przemoc w żaden sposób.

„Internet jest miejscem, które pomaga nastolatkom zaspokajać ich potrzebę przynależności i akceptacji społecznej oraz budować swój wizerunek i przestrzeń społeczną” - wyjaśniają autorzy badania dr Agnieszka Wrońska i dr Rafał Lange z NASK. Według nich dostęp do sieci to podstawa interakcji społecznych i sposób na pozycjonowanie nastolatka w hierarchii rówieśników.

„To, co kilka dekad temu dokonywało się w przestrzeni szkolnej i podwórkowej, obecnie zostało przeniesione na monitor smartfona i komputera” - podkreślają współautorzy publikacji.

Nastolatki coraz częściej sięgają po marihuanę

zobacz więcej

Autorzy oceniają, że nastolatki będą spędzały w sieci jeszcze więcej czasu - oferta usług on-line ciągle rośnie. Potrzebują więc wsparcia dorosłych, by uniknąć niebezpieczeństw. Badania pokazują, że nie otrzymują zainteresowania rodziców czy nauczycieli dostatecznie dużo.

Opuszczeni przez dorosłych

„Zadaniem dorosłych jest wprowadzanie dzieci w nowe przestrzenie społeczne. Przewodnictwo to powinno polegać na kontroli, wyjaśnianiu, segmentowaniu nowych treści i znaczeń. Tymczasem młode pokolenie zostało opuszczone przez dorosłych w przestrzeni wirtualnej. Współczesny nastolatek-internauta poznaje internet w sposób niekontrolowany i nieuporządkowany” - piszą w raporcie Wrońska i Lange.

Ogólnopolskie badania młodzieży „Nastolatki 3.0” zostały zrealizowane przez Pracownię Edukacyjnych Zastosowań Technologii Informacyjno-Komunikacyjnych NASK. To poszerzona kontynuacja badań „Nastolatki wobec Internetu”. Zainicjował je trzy lata temu Rzecznik Praw Dziecka.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej