Polski dobrze, matematyka nadal kiepsko. Wyniki egzaminu gimnazjalnego

Egzaminy gimnazjalne zostały przeprowadzone w dniach: 19, 20 i 21 kwietnia (fot. arch.PAP/Lech Muszyński)

Uczniowie III klas gimnazjów, którzy w kwietniu przystąpili do obowiązkowego egzaminu gimnazjalnego, za rozwiązanie zadań z języka polskiego uzyskali średnio 69 proc. punktów możliwych do otrzymania, a z matematyki 47 proc. – podała w piątek Centralna Komisja Egzaminacyjna.

Pierwszy dzień egzaminu gimnazjalnego. Sprawdź arkusze zadań z historii i języka polskiego

O godzinie 9 do egzaminu przystąpiło około 350 tysięcy młodych ludzi. Uczniowie musieli wykazać się wiedzą z historii i o społeczeństwie oraz z...

zobacz więcej

Zdaniem dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej dra Marcina Smolika egzamin wypadł podobnie jak w ubiegłym roku. – Wyniki, choć nie należy ich porównywać rok do roku, to co do zasady pokazują podobny trend. Przedmioty humanistyczne, czyli język polski i historia (wypadają) lepiej niż przyroda i matematyka, a języki obce, podobnie jak przedmioty humanistyczne, całkiem przyzwoicie – mówi Marcin Smolik.

Kłopoty z logicznym myśleniem

Dyrektor mówi, że tradycyjnie uczniowie dobrze poradzili sobie z zadaniami z języka polskiego, które sprawdzały umiejętność czytania, wnioskowania i wyciągania informacji z przeczytanego tekstu. W przypadku historii, podobnie jak w ubiegłych latach, uczniowie mieli problem z chronologią. – Odczytywanie chronologiczne i porządkowanie chronologiczne to jest taka umiejętność, która rzeczywiście kuleje i widzimy, że tu potrzeba bardzo dużo pracy – mówi dyrektor CKE.

– A to wiąże się z logicznym myśleniem, ciągami przyczynowo-skutkowymi, które dotyczą tak naprawdę nie tylko historii, ale także całego kształcenia – wyjaśnia Marcin Smolik.

Od północy uczniowie mogą sprawdzać wyniki na stronie internetowej Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w swoim regionie. Zaświadczenia o wynikach gimnazjaliści dostaną 23 czerwca, w dniu zakończenia roku szkolnego.

Na egzaminie maturalnym z polskiego Saint-Exupéry i Wierzyński

Wesoło zareagowała większość uczniów na „Wesele”, bo m.in. znajomością tego utworu Stanisława Wyspiańskiego musieli się wykazać podczas...

zobacz więcej

Wstępną informację o wynikach osiągniętych w tym roku na egzaminie gimnazjalnym Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała w piątek na swojej stronie internetowej.

Języki, historia, przyroda

Za zadania z historii i wiedzy o społeczeństwie średni wynik uzyskany przez uczniów to 59 proc. punktów, a za zadania z przedmiotów przyrodniczych (czyli biologii, chemii, fizyki i geografii) – 52 proc. punktów.

Gimnazjaliści musieli przystąpić także do pisemnego egzaminu z języka obcego. Przeprowadzany był on na dwóch poziomach: podstawowym i rozszerzonym.

Średni wynik uzyskany przez gimnazjalistów z egzaminu na poziomie podstawowym z języka angielskiego to 67 proc. punktów, z niemieckiego – 54 proc., z rosyjskiego – 60 proc., z francuskiego – 69 proc., z hiszpańskiego – 65 proc., z włoskiego – 65 proc.

Średni wynik z egzaminu na poziomie rozszerzonym z angielskiego to 49 proc. punktów, z niemieckiego – 41 proc., z rosyjskiego – 38 proc., z francuskiego – 78 proc., z hiszpańskiego – 70 proc., z włoskiego – 62 proc.

Egzaminy gimnazjalne zostały przeprowadzone w dniach: 19, 20 i 21 kwietnia. Przystąpiło do nich ponad 340 tys. uczniów klas III gimnazjów. Uczniowie, którzy z przyczyn zdrowotnych lub losowych nie zdawali egzaminów w kwietniu, mogli przystąpić do nich w dodatkowym terminie w dniach 1, 2 i 5 czerwca.

źródło:
Zobacz więcej