RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Uczniowie uczczą pamięć bohatera zamordowanego przez UB

Wincenty Sowa ps. Vis był dowódcą oddziału NSZ w powiecie janowskim (fot. Wiki/cc)
Wincenty Sowa ps. Vis był dowódcą oddziału NSZ w powiecie janowskim (fot. Wiki/cc)

III Rajd Pieszy imienia Wincentego Sowy ps. Vis wystartuje w poniedziałek w Janowie Lubelskim – pisze „Nasz Dziennik”. „Vis” był dowódcą oddziału Narodowych Sił Zbrojnych w powiecie janowskim, został zamordowany przez Urząd Bezpieczeństwa.

IPN: poszukiwania zgładzonych żołnierzy NSZ i NOW jeszcze w tym roku

- Będziemy szukali w miejscach najlepiej opracowanych, najpewniejszych. Tam, gdzie spodziewamy się znaleźć szczątki naszych bohaterów - mówi Adam...

zobacz więcej

Oddział Sowy toczył walki z Niemcami do 1944 roku, aż do momentu wkroczenia na Lubelszczyznę wojsk sowieckich w lipcu tego roku. Następnie Wincenty Sowa rozwiązał ten oddział.

Dziennik zwraca uwagę, że „Vis” miał świadomość tego, że kontynuowanie walki z polskimi i rosyjskimi komunistami jest bezcelowe i przyniesie tylko śmierć członkom oddziału, a także ich rodzinom.

Wydany przez konfidenta

Po rozwiązaniu oddziału zamieszkał w Lublinie, gdzie został wydany przez konfidenta Urzędu Bezpieczeństwa. Po brutalnym śledztwie, podczas którego był torturowany, 9 listopada 1944 roku skazano go na karę śmierci.

Podczas przesłuchań wykazał się heroiczną postawą. Nie wydał nikogo z konspiracji niepodległościowej, dzięki temu kilkaset rodzin z Janowa Lubelskiego uniknęło śmierci i prześladowań.

Wyrok wykonano 20 listopada 1944 roku na Zamku Lubelskim. Miejsce pochówku bohatera pozostaje nieznane.

W imprezie będą mogli wziąć udział uczniowie gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych, zaś uczniowie klas szóstych będą mogli uczestniczyć z opiekunami.

źródło:
Zobacz więcej