Kolejne miliardy euro dla Grecji. Kraj uniknie bankructwa

Grecja cały czas zmaga się z kryzysem finansowym (fot. Pixabay)

Ministrowie finansów państw strefy euro osiągnęli porozumienie, które umożliwi wypłatę Grecji kolejnej, wynoszącej 8,5 mld euro transzy pomocy z wartego 86 mld euro pakietu. Dzięki tej decyzji Ateny unikną kolejnej odsłony kryzysu finansowego.

Miliardowe oszczędności. Grecja przyjęła kolejny pakiet

Oszczędności w wysokości 5 mld euro mają przynieść nowe reformy oszczędnościowe przyjęte przez grecki parlament. W głosowaniu poparły je rządząca...

zobacz więcej

– Jestem bardzo zadowolony, że osiągnęliśmy porozumienie w sprawie wszystkich elementów strategii dotyczącej długu oraz udziału w programie Międzynarodowego Funduszu Walutowego – ogłosił po spotkaniu w Luksemburgu szef eurogrupy Jeroen Dijsselbloem.

„Dobre wiadomości”

„W końcu dobre wiadomości dla Grecji. Zasłużone” – skomentował na Twitterze szef Rady Europejskiej Donald Tusk.

Ministrowie finansów eurolandu z zadowoleniem przyjęli pakiet reform i innych działań m.in. prywatyzacji uzgodnionych pomiędzy instytucjami reprezentującymi kredytodawców oraz władzami w Atenach.

– Reformy rynku pracy oraz rynku produktów wraz ze zwiększonym wykorzystaniem funduszy unijnych, pomocą techniczną oraz inicjatywami na rzecz wzrostu pozwolą Grecji wrócić na ścieżkę zrównoważonego wzrostu – podkreślał na konferencji prasowej Dijsselbloem.

Koktajlami Mołotowa w policję. Grecy protestują przeciwko cięciom

W Atenach doszło do zamieszek podczas demonstracji przeciwko nowym reformom oszczędnościowym przeprowadzanym przez rząd Aleksisa Tsiprasa....

zobacz więcej

Zobowiązanie Aten

Władze w Atenach zobowiązały się na utrzymanie nadwyżki pierwotnej budżetu (bez kosztów obsługi długu) na poziomie 3,5 proc. PKB do 2022 roku. To o cztery lata dłużej niż sięga kończący się w przyszłym roku program pomocowy.

Temat zadłużenia od dłuższego czasu był kością niezgody pomiędzy kredytodawcami z eurolandu i MFW. MFW cały czas uważa, że wynoszący 179 proc. PKB dług Grecji jest nie do obsłużenia i dlatego nie chciał uczestniczyć finansowo w programie pomocowym wartości 86 mld euro bez porozumienia w sprawie restrukturyzacji czyli częściowego umorzenia długu.

Kredytodawcy z eurolandu, z Niemcami na czele, odrzucają jednak taką możliwość. Wcześniej nie chcieli nawet dyskutować o obniżeniu wysokości rat zadłużania, dopóki Grecja nie zgodzi się na dalsze oszczędności. Teraz Niemcy będą mogli ogłosić, że udało im się przekonać MFW, choć wkład finansowy jaki deklaruje Fundusz jest niewielki.

Przez Grecję w ostatnich miesiącach przetaczały się strajki przeciwko pakietowi przedsięwzięć oszczędnościowych wymuszanych przez kredytodawców. Reformy, na jakie zgodził się rząd w Atenach, obejmują redukcję emerytur od 2019 roku i podwyżki podatków od roku 2020. Wypłata Grecji kolejnej transzy pomocy pomoże uniknąć temu krajowi kolejnego kryzysu, bo w lipcu Ateny mają do spłaty ponad 7 mld euro długów.

źródło:

Zobacz więcej