Tusk o Szydło: takie słowa nigdy nie powinny paść z ust polskiego premiera

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk odniósł się w środę do przemówienia premier Beaty Szydło w Auschwitz. „Takie słowa w takim miejscu nigdy nie powinny paść z ust polskiego premiera” – napisał na swoim oficjalnym profilu na Twitterze.

Premier: mord w Auschwitz na zawsze pozostawił piętno na losach świata

– O ofiarach obozów pamiętamy i będziemy pamiętać zawsze – powiedziała premier Beata Szydło podczas uroczystości z okazji 77. rocznicy pierwszej...

zobacz więcej

W środę premier Beata Szydło podczas uroczystości z okazji 77. rocznicy deportacji polskich więźniów do Auschwitz mówiła, że wstrząsający i haniebny proceder mordu prowadzony w obozach koncentracyjnych na zawsze pozostawił piętno na losach świata.

Premier podkreśliła, że wielkim zadaniem dla polityków jest doprowadzić do tego, by „tak straszliwe wydarzenia jak te, które miały miejsce w Auschwitz, a także innych miejscach kaźni, nigdy więcej się nie powtórzyły”. – Auschwitz to w dzisiejszych niespokojnych czasach wielka lekcja tego, że trzeba czynić wszystko, aby uchronić bezpieczeństwo i życie swoich obywateli – powiedziała szefowa rządu.

„Takie słowa nie powinny paść”

„Takie słowa w takim miejscu nigdy nie powinny paść z ust polskiego premiera” – napisał w środę na swoim oficjalnym profilu na Twitterze Donald Tusk.

Do słów premier odniósł się także na Twitterze szef PO Grzegorz Schetyna. „W Auschwitz, miejscu symbolu Holocaustu, należy pochylić głowę i milczeć. Słowa PBS i wpisywanie tej tragedii do bieżącej polityki, haniebne” – podkreślił przewodniczący Platformy.

„Ta formuła da się obronić”

Z kolei b. szef MSZ prof. Adam Daniel Rotfeld, komentując w RMF FM wypowiedź premier w Auschwitz, ocenił, że „ta formuła da się obronić”.

– Ponieważ w moim przekonaniu te niespokojne czasy wynikają z tego, że jest bardzo dużo nieprzewidywalności i w związku z tym może zdarzyć się coś, czego nikt nie oczekuje, ale to się zdarza – podkreślił Rotfeld.

Według niego „może dojść do małej wojny, która przerasta się w wojnę subregionalną, regionalną, globalną i należy temu zapobiec”. – Ma rację premier Szydło - sam fakt istnienia muzeum Auschwitz powinien być zapamiętany przez wszystkie pokolenia – powiedział były minister spraw zagranicznych.

„Kontekst jest jednoznaczny”

Do komentarzy dotyczących wypowiedzi premier odniósł się wcześniej rzecznik rządu Rafał Bochenek. „Jeżeli ktoś chce się doszukać złych intencji, może je znaleźć w każdej wypowiedzi. Proponuję wysłuchać całe wystąpienie Premier@BeataSzydlo" – napisał na Twitterze. W rozmowie z PAP podkreślił, że kontekst wystąpienia premier był jednoznaczny. – Wynikał z miejsca, w którym byliśmy, i z całości wypowiedzi pani premier – zaznaczył.

Także przewodniczący Rady Programowej Stowarzyszenia Auschwitz Memento Mirosław Krzyszkowski uznał, że „doszukiwanie się jakichkolwiek, nieuzasadnionych podtekstów jest przejawem złej woli”. Jego zdaniem wystąpienie premier było ważne i poruszające.

Portal wp.pl opublikował krytyczną wypowiedź prezesa Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Rodzin Oświęcimskich Krzysztofa Utkowskiego na temat wystąpienia premier. – Dla mnie te słowa Beaty Szydło to jest wielka gafa. Nie wiem, to chyba jakiś skrót, zbitka myślowa, bardzo trudna do obrony – powiedział portalowi Utkowski.

źródło:

Zobacz więcej