RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Stulecie niepodległości bez Nowoczesnej. „Próba upartyjnienia świąt narodowych”

Nowoczesna nie będzie brała udziału w Komitecie Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej(fot. arch.PAP/Leszek Szymański)
Nowoczesna nie będzie brała udziału w Komitecie Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej(fot. arch.PAP/Leszek Szymański)

Nowoczesna odmawia uczestnictwa w Komitecie Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości RP – poinformował lider ugrupowania Ryszard Petru w liście do prezydenta Andrzeja Dudy. Zdaniem Petru prezydent chce „upartyjnić święto narodowe”.

Petru proponuje Andrzejowi Dudzie podanie się do dymisji. Co na to kolega z partii?

– Myślę, że niektóre z pytań pana redaktora warto skierować do pana przewodniczącego, u źródła, na pewno uzyska pan bardziej błyskotliwą i...

zobacz więcej

11 listopada ub.r. prezydent poinformował o przygotowaniu projektu ustawy o Narodowych Obchodach Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej. Projekt zakłada powołanie komitetu złożonego z najwyższych organów władzy, a także przedstawicieli partii politycznych i ugrupowań oraz organizacji społecznych.

„W imieniu Nowoczesnej pragnę podziękować za zaproszenie do uczestnictwa w Komitecie Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej (...) Niestety jesteśmy świadkami kolejnej próby upartyjnienia świąt narodowych, dlatego też w imieniu Nowoczesnej odmawiam uczestnictwa w Komitecie” – napisał Ryszard Petru w piśmie do prezydenta.

Petru nie podoba się referendum w rocznicę

Jak dodał, święta narodowe powinny być obchodzone ponad podziałami: powinny łączyć, a nie dzielić oraz budować siłę narodu. Zdaniem polityka organizowanie referendum w setną rocznicę odzyskania niepodległości, co proponuje prezydent, „jest działaniem zaprzeczającym tym wartościom”. „Jest działaniem celowym i wykorzystującym to ważne dla wszystkich Polaków święto do własnych, politycznych celów. Tak się nie godzi” – podkreślił Petru.

W jego ocenie świadczy to o braku „postawy wspólnotowej ze strony Prezydenta RP oraz reprezentowanego przez niego obozu politycznego”. „Zadaniem polityków jest dążenie do łączenia Rodaków w tak ważnych momentach, nie zaś wykorzystywanie świąt narodowych do realizowania scenariusza politycznego tylko jednej formacji politycznej” – zaznaczył lider Nowoczesnej.

Referendum konstytucyjne

Prezydent Duda poinformował, że zwróci się do Senatu, aby 11 listopada 2018 r. odbyło się referendum mające na celu nakreślenie fundamentu przyszłej konstytucji. Zdaniem prezydenta Polska potrzebuje nowej konstytucji. 11 listopada 2018 r. to również wynikająca z Kodeksu wyborczego data wyborów samorządowych.

Komitet Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości RP będzie podejmował działania mające na celu upamiętnienie wydarzeń oraz osób związanych z odzyskaniem niepodległości w roku 1918 i utrwalaniem jej w kolejnych latach. W tym celu w latach 2017-2021 Komitet będzie przyjmował corocznie plan obchodów państwowych uroczystości.

źródło:

Zobacz więcej