
Instytut Pamięci Narodowej zaprezentował grę „Across the Iron Curtain” – „Przez żelazną kurtynę”. To edukacyjna gra planszowa opowiadająca o ludziach, którzy zdołali uciec przez żelazną kurtynę.
To będzie podróż w czasie i przestrzeni, połączona z niezwykłą misją. Instytut Pamięci Narodowej uruchamia „Pokój zagadek. Żołnierze Wyklęci”. Jest...
zobacz więcej
Została opracowana przez międzynarodowy zespół ekspertów z Czech, Słowacji i Polski. Wśród nich był Karol Madaj z Instytutu Pamięci Narodowej. Gra została wydana przez Platformę Europejskiej Pamięci i Sumienia.
Dyrektor zarządzająca Platformy Neela Winkelmann, jedna z autorek „planszówki” wyjaśnia, że gra powstała, by uświadomić młodym ludziom koszmar komunistycznego systemu. Tłumaczy, że pracownicy Platformy od dawna myśleli o wydaniu gry przeznaczonej dla uczniów i studentów, na przykładzie której mogliby uświadomić sobie warunki życia w ustroju komunistycznym.
Uciec z koszmaru komunizmu
Dyrektor Winkelmann dodaje, że właśnie żelazna kurtyna najlepiej uosabia koszmar tego ustroju. „Przedarcie się przez żelazną kurtynę jest mocnym symbolem dążenia każdego człowieka do zachowania swojej godności, a godność może nam zapewnić tylko wolność” – powiedziała Neela Winkelmann.
Gra inspirowana jest historiami uciekinierów, które zostały zebrane przez Platformę Europejskiej Pamięci i Sumienia. Pozwala to uczestnikom gry uświadomić sobie, jak wyglądało życie „za żelazną kurtyną” oraz poczuć emocje osób, które zdecydowały się uciec.
Łukasz Pogoda z Biura Edukacji Narodowej IPN wyjaśnia, że gra ma bawiąc edukować. „To łamie konwencję typowej lekcji historii, na której uczniowie muszą poznać fakty i daty” – powiedział. Biorąc udział w grze mogą dowiedzieć się, dlaczego ludzie chcieli uciekać z krajów komunistycznych, zrozumieć jak trudne i niebezpieczne to było wyzwanie oraz ile kosztowało wysiłku.
Prawa człowieka a komunizm
Doktor Tomasz Ginter podkreśla, że gra ma też zwrócić uwagę na to, jak były łamane prawa człowieka w krajach komunistycznych. Ograniczenie możliwości swobodnego przemieszczania się było jednym z elementów opresyjności systemu komunistycznego, choć – jak podkreśla doktor Ginter – ówczesne władze podpisały Deklarację Praw Człowieka, w której jest zapisane, że „każdy człowiek ma prawo opuścić kraj, w którym przebywa”.
Gracze mają za zadanie przedostać się z krajów bloku komunistycznego do krajów Europy Zachodniej. Podczas rozgrywki muszą zgromadzić odpowiednie „środki”, by skutecznie przekroczyć „żelazną kurtynę”. Jeśli nie będą odpowiednio przygotowani lub zabraknie im szczęścia, trafią do więzienia i nie wydostaną się do wolnego świata.