„Relokacja to nie wybór, poza faktem moralnego zobowiązania to decyzja prawna”

Unijny komisarz ds. migracji Dimitris Awramopulos (fot. PAP/EPA/JULIEN WARNAND)

– Z przykrością stwierdzam, że mimo wielokrotnych apeli o współpracę Czechy, Węgry i Polska nie podjęły do tej pory niezbędnych działań. Dlatego Komisja Europejska postanowiła rozpocząć procedurę o naruszenie unijnego prawa wobec tych państw członkowskich – powiedział unijny komisarz ds. migracji Dimitris Awramopulos.

„Fundamentalne problemy z wykonaniem błędnych decyzji ws. uchodźców ma nie tylko Polska”

– Polska prowadzi swoją własną politykę wobec uchodźców, bo polityka imigracyjna leży całkowicie w zakresie państw członkowskich – przyznał Konrad...

zobacz więcej

Komisja Europejska potwierdziła we wtorek, że postanowiła wszcząć postępowanie w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego przeciwko Polsce, Czechom i Węgrom w związku z odmową udziału w programie relokacji uchodźców przez te trzy kraje.

– Relokacja to nie wybór, poza faktem moralnego zobowiązania to decyzja prawna – powiedział na konferencji prasowej unijny komisarz ds. migracji Dimitris Awramopulos. Jak zaznaczył, KE musi być uczciwa wobec krajów członkowskich, które wywiązują się ze zobowiązań.

Procedury są odwracalne

– Jeśli kraje, które nie przyjmują uchodźców w ramach programu relokacji przemyślą swoje stanowisko, Komisja Europejska może zmienić decyzje ws. procedur, jakie wobec nich wszczęła – zapowiedział Dimitris Awramopulos.


– Mam nadzieję, że rządy tych trzech krajów przemyślą swoje stanowisko. To moment, żeby pokazać praktyczną solidarność wobec zdesperowanych ludzi, ale też innych krajów członkowskich – oświadczył komisarz.

„Relokacja się sprawdza?

Awramopulos w swoim wystąpieniu podkreślił, że Polska, Węgry i Czechy „pomimo wezwań, i naruszając obowiązek prawny wynikający z decyzji Rady oraz naruszając zobowiązania wobec Grecji, Włoch i pozostałych państw członkowskich nie podjęły jeszcze wymaganych działań”.

KE ukarze Polskę za odmowę przyjęcia uchodźców? Rusza specjalne, unijne postępowanie

Komisja Europejska rozpoczęła we wtorek postępowania przeciwko Polsce, Węgrom i Czechom za odmowę przyjmowania uchodźców. Okazją do podjęcia tej...

zobacz więcej

Jej zdaniem większość państw członkowskich udowodniła, „że relokacja sprawdza się, jeśli istnieje wystarczająca wola polityczna”.

Dwa upomnienia i pozew do Trybunału Sprawiedliwości

Rozpoczęcie postępowania oznacza, że teraz Komisja wyśle do Polski, Czech i Węgier oficjalny list z prośbą o wypełnienie zobowiązań. Jeśli nie dostanie na ten list odpowiedzi albo uzna wyjaśnienia za niewystarczające, wtedy wyśle drugie upomnienie.

Trzeciego upomnienia już nie ma. Komisja może złożyć pozew do unijnego Trybunału Sprawiedliwości, ale bez wniosku o kary finansowe. O sankcje Bruksela może wnioskować dopiero wtedy, gdy jakiś kraj zignoruje wyrok sędziów z Luksemburga.

źródło:
Zobacz więcej