RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Wyłudził od klientów miliony. Twórca piramidy Bavaria First Investment skazany na 7 lat

Oszust wyłudził od klientów prawie 50 mln złotych (fot. Michal Fludra/NurPhoto via Getty Images)

Siedem lat ma spędzić w więzieniu 42-letni Krzysztof Sz. vel Krzysztof C., który wyłudził 28,5 mln zł kierując piramidami finansowymi Bavaria First Investment Ltd oraz Active Global Dealing Sp. z o.o. Oszust omamił wizją zyskownych inwestycji ponad 50 osób prywatnych oraz firm, a gdy ci w końcu zaczęli domagać się zysków lub zwrotu kapitału, uciekł z Polski i był poszukiwany międzynarodowym listem gończym.

Kolejna piramida finansowa? Właściciel parabanku zatrzymany

Właściciel firmy Remedium Sylwester S. jest podejrzany o wyłudzenie ponad 60 mln zł na szkodę ponad 700 osób w ramach piramidy finansowej....

zobacz więcej

Urodzony w Gdańsku Krzysztof C. miał prosty pomysł na zarobienie majątku. W połowie pierwszej dekady XXI wieku wynajął pomieszczenia w jednym z reprezentacyjnych biurowców w stolicy. Tam zaczął przyjmować inwestorów gotowych podpisać umowę z reprezentowaną przez niego spółką Bavaria First Investment Ltd z siedzibą w Wielkiej Brytanii.

Klientom obiecywał znaczne zyski – nawet do 50 proc. wysokości włożonego kapitału. Gdy ktoś pytał, jak to jest możliwe w sytuacji, gdy najlepsze oferty na rynku nie przekraczały 10 proc., C. uspokajał, że to za sprawą inwestycji zagranicznych.

Firma rozkręcała się od 2007 r. Już trzy lata później obracała milionami zdeponowanymi na jej kontach przez inwestorów, którzy najczęściej dowiadywali się o niej pocztą pantoflową. Powstało coś w rodzaju nieformalnego, ekskluzywnego klubu inwestorów. Tym bardziej, że początkowo klienci otrzymywali wysokie odsetki, które – jak się później okazało – pochodziły z wpłat kolejnych osób i firm wciągniętych w przekręt.

Gangsterskie wojny narkotykowe. CBŚP rozbiło grupę „Miziołów”

Ponad 1,3 tony amfetaminy i prawie 300 kg marihuany miał sprzedać w ostatnich latach tzw. gang „Miziołów” z Mińska Mazowieckiego. Na lidera bandy...

zobacz więcej

Uciekł na trzy lata

Już w 2011 r. wyszło na jaw, że Bavaria First Investment Ltd. to kolejna piramida finansowa. Podobnie jak inny biznes C. - Active Global Dealing Sp. z o.o. – Okazało się, że oskarżony przekonywał klientów, aby nie wypłacali rzekomych zysków czy kapitału, lecz reinwestowali środki, co ułatwiało mu kontynuowanie działalności.

W śledztwie ujawniono, że w kwietniu 2009 r. spółka Bavaria została wyrejestrowana z brytyjskiego rejestru, co jednak nie przeszkadzało C. w zawieraniu kolejnych umów z pokrzywdzonymi. Wraz z narastaniem zobowiązań oskarżony zaczął unikać kontaktu z pokrzywdzonymi, jak również zmienił nazwisko na żony - Sz. – mówi portalowi tvp.info prok. Michał Dziekański, rzecznik stołecznej Prokuratury Okręgowej.

Ostatecznie piramida Krzysztofa Sz. ( dawniej C.) upadła, nie pozostawiając żadnego majątku. Zostawiła za to liczne długi, w tym za wynajem pomieszczeń, i oczywiście zobowiązania wobec klientów. Mężczyzna zniknął z Polski. Był poszukiwany międzynarodowym listem gończym. Wpadł w 2014 r. i trafił do aresztu, którego nie opuścił po tym, gdy kilka dni temu sąd skazał go na siedem lat więzienia za oszustwa. Wyrok jest nieprawomocny.

źródło:
Zobacz więcej