Hiszpanie zatrzymali jacht. Na pokładzie tona kokainy

Członkowie załogi próbowali wrzucić ładunek do morza (fot. flickr.com/ Contando Estrelas)

Hiszpańskie władze zatrzymały wenezuelski jacht z 1,2 t kokainy na pokładzie. Aresztowano sześciu pasażerów – podał hiszpański MSZ. To druga w ciągu miesiąca konfiskata uderzająca w handlarzy narkotyków z Kolumbii.

Sześć kilogramów marihuany w zbiorniku sportowego auta

zobacz więcej

Podczas pierwszej operacji na Atlantyku 4 maja na pokładzie innego statku pod wenezuelską banderą skonfiskowano 2,4 t kokainy i aresztowano siedmiu członków załogi.

Drugi jacht

„W ramach tego samego dochodzenia okazało się, że handlarze narkotyków mają drugi jacht z dużą ilością narkotyków przeznaczonych na rynek hiszpański i europejski” - podało ministerstwo.

Jacht został przechwycony 4 czerwca na wodach międzynarodowych Atlantyku, ok. 1,3 tys. km od Wysp Kanaryjskich, kiedy kierował się w stronę Hiszpanii - powiedział AFP rzecznik hiszpańskiej policji.

Według hiszpańskiego ministerstwa w operacji współpracowały amerykańska agencja antynarkotykowa (DEA) i brytyjska agencja ds. walki z przestępczością (NCA).

Kolumbijska sieć

Skonfiskowany ładunek należał do kolumbijskiej sieci handlu narkotykami, która próbowała przemycić go dla hiszpańskiej organizacji.

W ostatniej operacji kokaina była umieszczona w 40 skrzynkach „połączonych ze sobą drutem i umocowanych do dwóch kotwic” - podał MSZ.

Dwóch członków załogi, którzy próbowali wrzucić ładunek do morza, zostało zatrzymanych wraz z czterema innymi osobami na pokładzie. W Wenezueli aresztowano siódmą osobę, bezpośrednio związaną z wysyłką narkotyków i finansowaniem przemytu.

źródło:

Zobacz więcej