„Udanych i bezpiecznych wakacji”. Prezydent złożył dzieciom życzenia

Prezydent Andrzej Duda spotkał się w poniedziałek w Warszawie z dziećmi, aby życzyć im udanych i bezpiecznych wakacji. – Żeby były bezpieczne dla was, dla waszych kolegów, przyjaciół, dla wszystkich tych, którzy z tego wakacyjnego wypoczynku będą korzystali – powiedział prezydent.

W poniedziałek w ogrodach Pałacu Prezydenckiego prezydent wraz z pierwszą damą Agatą Kornhauser-Dudą spotkali się w poniedziałek z dziećmi w ramach akcji „Bezpieczne wakacje z parą prezydencką”. Wydarzenie współorganizowane było przez BBN oraz służby i społeczne organizacje ratownicze.

Prezydent Duda złożył dzieciom życzenia udanych i bezpiecznych wakacji. – Życzę wam również tego, żeby te wakacje były bezpieczne dla was, dla waszych kolegów, przyjaciół, dla wszystkich tych, którzy z wakacyjnego wypoczynku będą korzystali – mówił prezydent.

Witając dzieci podkreślił, że sam wspomina swoje wakacje, zwłaszcza te z dzieciństwa, tego wcześniejszego i z czasów dorastania, które były związane z wyjazdami do dziadków, z rodzicami nad morze oraz na obozy harcerskie. – To są rzeczywiście takie wspomnienia, które potem ma się do końca życia – powiedział prezydent.

Andrzej Duda zaznaczył, że bezpieczeństwo w czasie wakacji to jest temat niezwykle ważny. Podziękował wszystkim służbom, które przyjęły zaproszenie do Pałacu Prezydenckiego, za piękne stoiska oraz wszystkim instruktorom, którzy dzielą się ważnymi informacjami. – Dzisiaj taki dzień, że w ogóle dużo rozmawiamy o bezpieczeństwie – mówił. Podkreślił, że wcześniej tego dnia wręczył odznaczenia za dzielność i za ofiarność i odwagę tym, którzy nie bacząc na własne bezpieczeństwo ruszyli i udzielili pomocy innym.


„To bohaterowie czasu pokoju”. Prezydent odznaczył ich za odwagę

Jak udzielić pierwszej pomocy?

Andrzej Duda podkreślał, że każdy powinien wiedzieć, w jaki sposób bezpiecznie udzielić pomocy, jak zachować się w sytuacji kryzysowej i co zrobić w sytuacji, w której występuje niebezpieczeństwo.

– Cieszę się w związku z tym, że są z nami eksperci, specjaliści z różnych dziedzin: od pomocy w górach, jakiej udziela GOPR, czy TOPR w Tatrach, aż do Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, a więc tej pomocy, która przychodzi do nas z powietrza po to, żeby człowieka jak najszybciej, udzielając mu pomocy, przetransportować do szpitala – zaznaczył prezydent.

– Chcę zapowiedzieć, że jako prezydent Rzeczypospolitej, korzystając z przysługującej mi prerogatywy, jaką jest inicjatywa ustawodawcza, zgłaszam projekt ustawy zmieniającej ustawę Kodeks wykroczeń, po to, żeby nie było nieuzasadnionego blokowania numerów ratunkowych – oświadczył.

Jak uzasadnił, często zdarza się, że osoby niepotrzebujące pomocy dzwonią na numery ratunkowe dla zabawy. W ocenie prezydenta, jest to zachowanie niezwykle nierozsądne i w oczywisty sposób może zagrażać życiu innych ludzi. – Tego typu zachowania nie mogą być tolerowane, tego typu zachowania muszą być wskazane, jako zachowania naganne. Temu ma służyć ten projekt ustawy prezydenckiej – zaznaczył.

– Ale wy przede wszystkim powinniście wiedzieć, jakie są te numery i jak się zachować w sytuacjach, kiedy potencjalne zagrożenie się pojawia – mówił Duda do dzieci.

– Tę wiedzę trzeba mieć, ja wierzę, że tę wiedzę wy dzisiaj nabędziecie, ale wierzę też w to i tego wam gorąco życzę, żeby ta wiedza wam się nie przydała. Żeby wasze wakacje były bezpieczne i żebyście z uśmiechem na twarzy po wakacjach wrócili do szkoły – podkreślił prezydent.

Zajęcia dla dzieci

Podczas spotkania dzieci ze szkół podstawowych i przedszkoli uczestniczyły w zajęciach przygotowanych przez służby i formacje ratownicze oraz zapoznały się z zasadami bezpiecznego zachowania i reagowania w sytuacjach zagrożenia.

Przedstawiciele instytucji oraz służby ratownicze zaprezentowali m.in. sposoby udzielania pierwszej pomocy, postępowania ze zwierzętami, czy reagowania przeciwpożarowego. Odbył się także pokaz tresury psów Żandarmerii Wojskowej.

Spotkanie w ogrodach Pałacu Prezydenckiego było kontynuacją akcji zapoczątkowanej przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego i Marię Kaczyńską, którzy w 2008 r. zorganizowali „Bezpieczny Dzień Dziecka z parą prezydencką”, a w 2009 r. „Bezpieczne wakacje z parą prezydencką".

źródło:
Zobacz więcej