KE otworzy procedurę przeciw Polsce ws. nieprzyjęcia uchodźców

Kolumna islamskich uchodźców w Słowenii, 2015 rok (fot. REUTERS/Srdjan Zivulovic)

Komisja Europejska podejmie w środę decyzję w sprawie wszczęcia procedury o naruszenie prawa UE wobec krajów, które nie biorą udziału w programie relokacji uchodźców – poinformował w poniedziałek rzecznik KE Alexander Winterstein. Chodzi o program przyjęty jesienią 2015 roku.

„Musimy być sprytni, czujni i nieustępliwi”. Świat śle kondolencje i komentuje zamach

Kondolencje, wyrazy współczucia, zapewnienia o solidarności – świat reaguje na sobotni atak w Londynie.

zobacz więcej

Według żródeł Agencji Reutera, Komisja Europejska wystosuje do władz Polski i Węgier listy z formalnym zawiadomieniem o rozpoczęciu postępowania. Według dwóch dyplomatów z Brukseli, list taki zostanie też wystosowany do władz Czech. Kraj ten przyjął 12 uchodźców, ale ogłosił, że rezygnuje z programu ich relokacji z powodów bezpieczeństwa.

Unia Europejska przyjęła program relokacji uchodźców jesienią 2015 roku. Przewidywał on rozmieszczenie w krajach członkowskich 160 tysięcy osób. Do tej pory z obozów w Grecji i we Włoszech przeniesiono niespełna 20 tysięcy. Z całej Unii żadnej osoby nie przyjęły Polska i Węgry oraz Austria, jednak władze w Wiedniu obiecały niedawno udział w programie relokacji.

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker sugerował, że kraje, które odmawiają przyjęcia uchodźców, mogą mieć ograniczone fundusze unijne.

źródło:

Zobacz więcej