„To bohaterowie czasu pokoju”. Prezydent odznaczył ich za odwagę

– Dzisiejsza uroczystość ma wyjątkowy charakter. Wyróżnieni zostali bohaterowie, ludzie pokoju. Ludzie, którzy nieśli pomoc bliźnim nie zważając na własne interesy, bezpieczeństwo, wykonując służbę. Ogromnie za to dziękuję – powiedział prezydent Andrzej Duda.

Prezydent Andrzej Duda odznaczył w poniedziałek osoby, które wykazały się odwagą, niosąc pomoc innym. Uroczystość wręczenia Medali za Ofiarność i Odwagę odbyła się w Pałacu Prezydenckim.

– Bardzo często to trudne zadanie. Balansowanie na granicy swojego osobistego bezpieczeństwa, życia, zdrowia. To służba często bardzo wyjątkowa – powiedział podczas uroczystości prezydent Duda.

Dodał, że dzisiaj wręczył też ordery tym, których wśród nas już nie ma. – Właśnie dla tego, że służyli. Byli gotowi nieść pomoc, ratunek w sytuacjach ekstremalnych. Swoje życie oddali, żeby wykonać służbę, służbę, która polegała na ratowaniu życia i niesieniu pomocy – podkreślił prezydent.

To wielki dowód człowieczeństwa

– Z całego serca państwu za tę gotowość chciałem podziękować. To wielki dowód humanizmu. To wielki dowód człowieczeństwa w niezwykłym tego słowa znaczeniu. Nie chcę mówić o względach religijnych, ale nie ma większej ceny niż oddać życia za innych - zaznaczył.

– Państwo poszliście nieść pomoc innym. Z całego serca za to dziękuję. To coś niezwykłego. Myślę, że nie każdego na taką postawę stać – zwrócił się prezydent do wyróżnionych.

– Ktoś kiedyś do mnie powiedział, zginął, bo był nieostrożny. To nieprawda. Ostrożni zostają w domu. Ci, którzy niosą pomoc innym, niosą ją z reguły z narażeniem swojego życia. Oni z założenia są nieostrożni. Nie sposób ocenić tej szlachetności. Za tę szlachetność w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej państwu dziękuję – powiedział prezydent Andrzej Duda.


Bohaterowie odznaczeni

Medalem za Ofiarność i Odwagę odznaczeni zostali przez prezydenta: podporucznik marynarki Piotr Bidziński, Ryszard Ciszewski, Piotr Drzymała, Tomasz Dyniszuk, Zuzanna Honisz, Paweł Kaliński, Dominik Kieliszek, Sławomir Kryczka, Antonina Martuszewska, Konrad Nigborowicz, Mateusz Nogajski, Jakub Ochnio, Mariusz Olkowski, Wojciech Rzepa, Wojciech Siuta, Bogusław Siwiec, Marcin Sobolewski, Krzysztof Stachyrzak, Ewelina Sulińska, Piotr Szczerba, Emil Zienkiewicz i Dawid Żabka.

Pośmiertnie Krzyżami Zasługi za Dzielność uhonorowani zostali także dwaj funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej, którzy zginęli podczas akcji gaśniczej w Białymstoku 25 maja – Marek Giro i Przemysław Piotrowski.Duda: święto strażaków to święto niezwykle cenionej przez Polaków służby

„Bezpieczne wakacje z parą prezydencką”

W ogrodach Pałacu Prezydenckiego zorganizowano spotkanie „Bezpieczne wakacje z parą prezydencką”.

W czasie spotkania dzieci ze szkół podstawowych i przedszkoli uczestniczyły w zajęciach przygotowanych przez służby i formacje ratownicze oraz zapoznały się z zasadami bezpiecznego zachowania i reagowania w sytuacjach zagrożenia.


„Udanych i bezpiecznych wakacji”. Prezydent złożył dzieciom życzenia

źródło:
Zobacz więcej