RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Szwedzi będą majstrować przy hymnie? Jest „zbyt nacjonalistyczny”

Sztokholm, stolica Szwecji (fot.  Pedro Szekely)
Sztokholm, stolica Szwecji (fot. Pedro Szekely)

Część Szwedów uważa, że tekst ich hymnu jest zbyt nacjonalistyczny i powinno się go zmodyfikować. Ostatnio głos w dyskusji na ten temat zabrała pastor szwedzkiego Kościoła ewangelicko-luterańskiego.

Wielkie nazwiska i burzliwa historia – droga „Mazurka Dąbrowskiego” od pieśni patriotycznej do hymnu

90 lat temu, 26 lutego 1927 r., Ministerstwo Spraw Wewnętrznych RP wydało okólnik ogłaszający zmodyfikowaną wersję „Mazurka Dąbrowskiego” –...

zobacz więcej

Karin Olofsdotter, szwedzka pastor z Falun, w poczytnym dzienniku „Aftonbladet” napisała, że chciałaby zmienić drugą zwrotkę hymnu, którą nazwała „beznadziejnie przestarzałą, pretensjonalną i imperialistyczną w swoim wydźwięku”.

Pastor chce, by słowa hymnu mówiące o „dniach wielkości, światowej chwały i woli zakończenia żywota na Północy” zastąpić słowami o m.in. „ziemskich korzeniach wszystkich ludzi i o pragnieniu życia i mieszkania na Północy”. Zdaniem Olofsdotter, byłoby dobrze, gdyby tekst szwedzkiego hymnu był mniej patetyczny, a bardziej jednoczący.

Pomysł zmiany tekstu hymnu pojawia się w szwedzkiej debacie publicznej dość regularnie. Szwedzi są raczej przeciwni zmianie tekstu, ale są i tacy, którzy chętnie by ją zaakceptowali. W konstytucji nie ma zapisów dotyczących hymnu, dlatego nie wiadomo, kto ewentualnie miałby prawo dokonania w nim zmian.

źródło:
Zobacz więcej