RAPORT

Wojna na Ukrainie

Arabia Saudyjska przeprasza za minutę ciszy. „Nie zamierzali okazać braku szacunku”

Arabia Saudyjska przeprasza za zignorowanie minuty ciszy (fot. yt)
Arabia Saudyjska przeprasza za zignorowanie minuty ciszy (fot. yt)

Gracze nie zamierzali okazać brak szacunku dla pamięci ofiar – Arabia Saudyjskiej przeprasza za zachowanie reprezentantów swojego kraju. Do bulwersującego wydarzenia doszło przed czwartkowym meczem Australia - Arabia Saudyjska. Goście zignorowali minutę ciszy dla ofiar araku terrorystycznego w Londynie.

Zgarnięto ich prosto z ulicy. Kolejni aresztowani po zamachu w Londynie

Brytyjska policja aresztowała w środę wieczorem kolejne trzy osoby w ramach śledztwa ws. sobotniego ataku terrorystycznego w Londynie, w którym...

zobacz więcej

„Gracze nie zamierzali okazać braku szacunku dla pamięci ofiar lub urazić ich rodziny, przyjaciół czy każdą osobę dotkniętą tą zbrodnią” – napisano w oświadczeniu federacji Arabii Saudyjskiej. Dodano, że „Saudyjski Związek Piłki Nożnej potępia wszelkie akty terroryzmu i ekstremizmu i składa swoje najszczersze kondolencje rodzinom wszystkich ofiar i mieszkańcom Wielkiej Brytanii”. Ich zachowanie tłumaczą też gospodarze. „Zostaliśmy powiadomieni, że w Arabii Saudyjskiej nie ma takiej tradycji” – napisali.

Skandal podczas meczu

Do skandalu doszło w czwartek. Gdy stadionowy spiker ogłosił minutę ciszy, piłkarze Australii zebrali się na środku i trzymali się za ramiona, z kolei rywale przygotowywali się do gry na swojej połowie boiska. Agencja AP napisała, że „zawodnicy Arabii Saudyjskiej zignorowali minutę ciszy”. Po spotkaniu działacze australijskiego związku podkreślili, że drużyna gości została wcześniej poinformowana o planowanym uczczeniu ofiar, ale odmówiła uczestniczenia w nim. „ Zostaliśmy powiadomieni, że w Arabii Saudyjskiej nie ma takiej tradycji” – napisano w oświadczeniu.

Zamach w Londynie

Do zamachu w Londynie doszło 3 czerwca. Trzej terroryści wjechali samochodem w ludzi na moście London Bridge w centrum Londynu, a następnie zaatakowali nożami przechodniów w pobliżu targu Borough Market. W zamachu zginęło osiem osób: trzech Francuzów, dwie Australijki, Kanadyjka, Hiszpan i Brytyjczyk. Rannych było 50 osób, z czego czterech policjantów. Wszyscy trzej sprawcy zostali zastrzeleni przez policję. Do zamachu przyznało się Państwo Islamskie.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej