W Puszczy Białowieskiej stanie pomnik „Inki”. Inicjatywa Lasów Państwowych

Honorowym patronatem wydarzenie objął prezydent Andrzej Duda (fot. IPN)

W niedzielę 11 czerwca na terenie dawnej leśniczówki Huszczewina, gdzie urodziła i wychowała się Danuta Siedzikówna „Inka”, odbędą się uroczystości odsłonięcia i poświęcenia pomnika bohaterki podziemia niepodległościowego. Głównym fundatorem monumentu są Lasy Państwowe.

Skandal w Gdańsku. Zniszczono pamiątkową tablicę „Inki”

Tablica przy pomniku upamiętniającym postać legendarnej sanitariuszki Armii Krajowej Danuty „Inki” Siedzikówny została zdewastowana. Monument stoi...

zobacz więcej

Pomnik przedstawia wizerunek zamordowanej przez UB bohaterskiej sanitariuszki 5. Wileńskiej Brygady AK. Ulokowano go w zrewitalizowanym parku Nadleśnictwa Browsk, na terenie Puszczy Białowieskiej. Leśniczówka Guszczewina, w której „Inka” przyszła na świat, stała bardzo blisko tego miejsca.

Mszę świętą w dniu poświęcenia pomnika odprawi ksiądz arcybiskup Tadeusz Wojda. W programie uroczystości znalazł się patriotyczny występ formacji muzycznej „Panny Wyklęte”. Honorowym patronatem uroczystość objął prezydent Andrzej Duda.

Osiemnastoletnia Danuta Siedzikówna, sanitariuszka 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej dowodzonej przez mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszkę”, w lipcu 1946 r. trafiła do więzienia UB przy ul. Kurkowej w Gdańsku. Po brutalnym śledztwie i pełnym fałszerstw procesie „Inka” została skazana na śmierć. Wyrok przez rozstrzelanie wykonano w Gdańsku.

źródło:
Zobacz więcej