RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Gazowiec z amerykańskim LNG już w Świnoujściu. Dziś uroczysty odbiór

Uroczystość odbędzie się przy terminalu im. prof. Lecha Kaczyńskiego (fot. arch/PAP/Marcin Bielecki)

Gazowiec Clean Ocean z pierwszym ładunkiem amerykańskiego gazu LNG do Polski stoi na redzie portu w Świnoujściu – poinformował Urząd Morski w Szczecinie. Dziś odbędzie się oficjalne powitanie statku.

„Wszystko kwitnie, Świnoujście się rozwija”. Pierwsza dostawa LNG

– To jest na pewno święto dla Świnoujścia i wielkie wydarzenie dla województwa Zachodnio-Pomorskiego. To potężna inwestycja, ważna dla Polski, a...

zobacz więcej

Premier RP, politycy i przedstawiciele spółek państwowych, a także dziennikarze powitają metanowiec, który przypłynął z terminala Sabine Pass w amerykańskiej Luizjanie. Stanął on na redzie świnoujskiego terminalu już w środę. Mierzący 289 m długości i 46 m szerokości gazowiec wypłynął z USA 22 maja br.

W zależności od pogody, w ciągu najbliższych kilku godzin przycumuje do urządzeń terminala LNG im. Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu i rozpocznie się jego rozładunek. Procedura może potrwać ok. 24 godzin. Skroplony gaz zostanie poddany procesowi tzw. regazyfikacji, czyli przywrócenia – poprzez ogrzanie – do postaci gazowej.

Odbywa się to w specjalnych instalacjach – tzw. odparowalnikach. Po zakończeniu regazyfikacji paliwo trafi do polskiej sieci gazowej.
– Kontrakt na dostawy amerykańskiego LNG do terminala w Świnoujściu ma charakter przełomowy. Po raz pierwszy amerykański gaz zaczął być konkurencyjny w tej części Europy – oceniał w rozmowie wiceminister energii Michał Kurtyka.

Lech Kaczyński patronem terminala LNG w Świnoujściu

– Decyzja, którą podjął mój brat miała zmienić i zmienia pozycję Polski w zakresie bezpieczeństwa energetycznego – powiedział w Świnoujściu...

zobacz więcej

„To kamień milowy w polskich wysiłkach”

– Polska nie tylko dyskutuje o dywersyfikacji energii, ale również praktykuje zróżnicowanie energii – oświadczył dr Piotr Naimski podczas konferencji pozarządowej organizacji „Atlantic Council” (Rada Atlantycka), jaka odbyła się w środę w Waszyngtonie.

Piotr Naimski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezes Rady Ministrów, pełnomocnik Rządu RP ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, nazwał  dostawę amerykańskiego skroplonego gazu naturalnego (LNG) do Polski „kamieniem milowym” w polskich wysiłkach zmierzających do zróżnicowania dostaw energii.

Jednocześnie w swym wystąpieniu Naimski wskazał, że Polska nadal „w prawie 100 procentach jest uzależniona od importu gazu naturalnego od Gazpromu”. Zdaniem Naimskiego, Polska w swoich wysiłkach zmierzających do uniezależnienia się od dostaw gazu naturalnego z Rosji, po zbudowaniu terminalu gazowego w Świnoujściu „znalazła się w punkcie zwrotnym, na krawędzi sukcesu”.

źródło:

Zobacz więcej