Belweder zbroi się przed przeprowadzką prezydenta

Kancelaria Prezydenta chce przygotować Belweder do przeprowadzki prezydenta (Fot. Wikipedia)

– Święta Bożego Narodzenia zapewne spędzę już z rodziną w Belwederze – powiedział w sobotę prezydent Bronisław Komorowski, który wciąż mieszka na warszawskim Powiślu. Z ustaleń portalu tvp.info wynika, że Kancelaria Prezydenta zaczęła się już do tego przygotowywać. Chce wyposażyć Belweder m.in. w detektor materiałów wybuchowych i sprzęt pirotechniczny.

Przetarg na zakup sprzętu kancelaria ogłosiła pod koniec ubiegłego tygodnia. Chce kupić aparat rentgenowski do prześwietlania bagażu, przenośny detektor materiałów wybuchowych, trzy sztuki ręcznego wykrywacza metalu, specjalistyczne urządzenia do wykrywania promieniowania radioaktywnego, a nawet lusterka służące m.in. do przeszukiwania podwozia samochodów. – To standardowy zestaw urządzeń. Podobny funkcjonuje w Pałacu Prezydenckim przy Krakowskim Przedmieściu – wyjaśnia w rozmowie z portalem tvp.info Jerzy Dziewulski, były szef ochrony prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego.

Kancelaria Prezydenta daje oferentom jedynie dziesięć dni na złożenie dokumentów. – Tak bliski termin spowodowany jest spodziewaną przeprowadzką prezydenta Komorowskiego – tłumaczy jeden z pracowników kancelarii. – Belweder był siedzibą prezydencką do 1994 roku i od tego czasu jest używany głównie do celów reprezentacyjnych. Dlatego jego zabezpieczenie raczej kuleje – wyjaśnia.

W 1994 roku z Belwederu wyprowadził się Lech Wałęsa. Od tamtego czasu polscy prezydenci mieszkali w Pałacu Prezydenckim. Bronisław Komorowski zdecydował się zamieszkać w Belwederze, a pracować w Pałacu przy Krakowskim Przedmieściu ze względów historycznych. – To ożywianie tradycji. Piłsudski uważał, że Belweder jest symbolem polskości – wyjaśniał niedawno w TVP Info prezydencki doradca prof. Tomasz Nałęcz.

Jednak specjaliści w zakresie bezpieczeństwa od początku mieli obawy odnośnie decyzji prezydenta. Zwracali uwagę na fakt, że teren gmachu jest łatwo dostępny ze strony Łazienek. – Belweder jest obiektem trudniejszym do ochrony niż Pałac Prezydencki. Jego teren ma bardziej otwarty charakter, więc z funkcjonariuszami BOR będzie musiała współpracować policja – zauważa Jerzy Dziewulski. – Jeżeli prezydent zdecyduje się zamieszkać w Belwederze na stałe, bardzo uciążliwe dla mieszkańców Warszawy będą jego codzienne przejazdy na Krakowskie Przedmieście – zaznacza.

Wiktor Ferfecki

Zobacz więcej