Sztuczna inteligencja powie nam, kiedy umrzemy

Komputery będą mogły usprawnić diagnostykę lekarską (fot. Pexels)

Już wkrótce algorytmy nowej generacji będą mogły przewidzieć spodziewaną długość naszego życia. Naukowcy z uniwersytetu w Adelajdzie przygotowali oprogramowanie, które na podstawie analiz danych dotyczących stanu zdrowia, potrafi z 69-proc. skutecznością przewidzieć, którzy pacjenci umrą w ciągu pięciu lat.

Dowiemy się, co boli naszego zwierzaka? Naukowcy opracowali niezwykły system

System oparty na sztucznej inteligencji uczy się rozpoznawać ból u zwierząt; może to pomóc we wczesnej diagnostyce i leczeniu stanów chorobowych –...

zobacz więcej

Eksperyment polegał na przedstawieniu sztucznej inteligencji obrazów organów wewnętrznych 48 pacjentów. Zadaniem programu było przeanalizowaniu obrazów i na ich podstawie stwierdzenie, którzy z pacjentów umrą w ciągu najbliższych pięciu lat.

Skuteczność algorytmu wyniosła 69 proc. To bardzo dobry wynik, porównywalny z trafnością diagnoz stawianych przez lekarzy. – Przewidywanie przyszłości pacjenta jest użyteczne, gdyż pozwala lekarzowi dobrać terapię pod kątem konkretnego przypadku – tłumaczy radiolog Luke Oakden-Rayner.

Głębokie uczenie się

– Dotychczas dokładna ocena wieku biologicznego i przewidywanie długości życia pacjenta były ograniczone przez możliwość oceny stanu każdego z narządów pacjenta. Wykorzystaliśmy technologię głębokiego uczenia się. Dzięki niej maszyny uczą się, jak rozumieć i analizować obrazy – zaznacza naukowiec.

– Mimo że eksperymenty prowadziliśmy na niewielkiej próbce pacjentów, sugerują one, że komputer nauczył się rozpoznawać złożone objawy chorób. Potrafi więc zrobić coś, co w przypadku człowieka wymaga długotrwałego szkolenia – dodaje Oakden-Rayner, który przyznaje, że nie do końca wiadomo, w jaki sposób komputer wysnuwa wnioski.

Badania mają istotny wpływ na wczesną diagnostykę poważnych chorób oraz mogą pomóc lekarzom w podjęciu decyzji o interwencji chirurgicznej. Wkrótce naukowcy chcą przetestować swój system na dziesiątkach tysięcy zdjęć z obrazowania medycznego.

źródło:
Zobacz więcej