Putin: nie jestem kobietą, więc nie mam gorszych dni

Oliver Stone z Władimirem Putinem spotkał się wielokrotnie pomiędzy 2015 a 2017 rokiem (fot. Materiały prasowe)

To mógł być po prostu zwykły mieszkaniec zatłoczonej Moskwy zmierzający z domu do pracy. Jednak za kierownicą samochodu zasiadł Władimir Putin, na fotelu obok – autor „JFK” i „Nixona”, czyli Oliver Stone. Panowie rozmawiali o Edwardzie Snowdenie. Tak wyglądała jedna ze scen „The Putin Interviews” – serii filmowych wywiadów z prezydentem Rosji.

„Rosja jest gotowa do udziału w spotkaniach G8, lecz biletów jeszcze nie kupiliśmy”. Putin o planach na przyszłość

Prezydent Rosji Władimir Putin zadeklarował we wtorek w wywiadzie dla niemieckiego tabloidu „Bild” zainteresowanie swego kraju powrotem do grona...

zobacz więcej

– Jako byłemu agentowi KGB musiało się panu bardzo nie podobać to, co robi Edward Snowden – mówi Oliver Stone w pierwszym udostępnionym przez Showtime fragmencie czteroodcinkowego dokumentu.

Reżyser siedzi obok kierowcy, którym jest najważniejsza osoba w Rosji, czyli Władimir Putin; na tylnym siedzeniu towarzyszy im tłumacz. Rozmowa przebiega zaskakująco sprawnie. Tak sprawnie jak poruszanie się po ulicach Moskwy. Na co dzień jednego z najbardziej zakorkowanych miast świata.

– Snowden nie jest zdrajcą – twierdzi Putin. I dodaje, że nie zdradził on interesów swojego kraju i nie przekazał obcemu państwu żadnej informacji, która zaszkodziłaby jego państwu i narodowi. – Wszystko, co robi Snowden, robi publicznie – mówi prezydent.

Putin krytykuje postępowanie amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa Narodowego w sprawie Snowdena, choć nie zgadza się z tym, co Amerykanin zrobił. – Jeżeli nie lubił swojej pracy, mógł z niej zwyczajnie zrezygnować. Ale on poszedł dalej. Miał do tego oczywiście prawo. Jeśli pytasz mnie, czy zrobił słusznie, odpowiem, że nie – mówi Putin.Rosyjski prezydent odnosi się także do działania własnych służb. – Pracują zawsze zgodnie z prawem. To po pierwsze. Po drugie szpiegowanie naszych sojuszników, jeżeli rzeczywiście uważamy ich za sojuszników, jest zwyczajnie nieprzyzwoite. To podważa zaufanie i zagraża bezpieczeństwu twojego własnego kraju – komentuje.

Tu trzeba przypomnieć, że cały czas na jaw wychodzą nowe informacje dotyczące domniemanej rosyjskiej interwencji podczas amerykańskiej kampanii prezydenckiej.

Putin w ogniu pytań... Naomi Campbell

Premier Władimir Putin udzielił wywiadu znanej top modelce Naomi Campbell. Szef rosyjskiego rządu chętnie opowiedział o swoim stosunku do sportu,...

zobacz więcej

„Bezpieczeństwem zajmuję się osobiście”

W dokumencie poruszony jest też wątek nieudanych zamachów na Putina. Stone odnosi się do swojego wywiadu z Fidelem Castro. Przypomina, że „El Comandante” usiłowano zabić około 50 razy.

– Rozmawiałem o tym z Castro. Zapytał, czy wiem, dlaczego nadal żyje. Powiedział, że tajemnica tkwi w tym, że zawsze osobiście zajmował się swoim bezpieczeństwem – wspomina prezydent Rosji.

Zapytany, czy ufa swojej ochronie, odpowiedział twierdząco. Jednocześnie dodał, że „jest takie powiedzenie wśród Rosjan: co ma wisieć nie utonie”. – Tylko Bóg zna nasze przeznaczenie – podsumował Putin.Bezpieczeństwo pojawiło się także w szerszym kontekście. Putin stwierdził, że NATO jest instrumentem zagranicznej polityki Stanów Zjednoczonych. „Nie ma sojuszników, ma wasali” – podkreślił.

– Kiedy kraj staje się członkiem NATO, jest mu już bardzo trudno nie ulec presji Stanów Zjednoczonych. W grę wchodzi wszystko, systemy obrony przeciwrakietowej, nowe bazy i nowy zestaw ofensywny. I co my mamy z tym zrobić? – pyta Putin.

Rosyjski prezydent ma więc usprawiedliwienie na rozszerzanie systemów rakietowych i wcelowywanie je w „te obiekty, które naszym zdaniem zaczynają nam zagrażać”. – Sytuacja staje się jednak bardziej napięta – twierdzi.

Rosjanie uwielbiają swojego prezydenta. Dlaczego? Zobacz dokument „Szalona miłość. Rosjanie i Putin”

– Codziennie oglądamy Władimira Putina. Lubimy go oglądać – mówi 70-letnia Walentyna z wioski pod Twerem. To samo deklaruje 86% obywateli Federacji...

zobacz więcej

Prysznic obok geja? Nie

Podróż mercedesem jest tylko jedną ze scen. Reżyser „Wall Street” z Władimirem Putinem spotykał się wielokrotnie między 2015, a 2017 rokiem.

Uwiecznił m.in. jak Putin oddaje się jednej ze swoich pasji – grze w hokeja. W innych scenach rosyjski przywódca m.in. karmi marchewką swojego konia i ćwiczy w siłowni. Tłumaczy Stone’owi, że codziennie podnosi ciężary i pływa. Prezydent oprowadzał też amerykańskiego reżysera po Kremlu.

– Nie jestem kobietą, więc nie mam złych dni – mówił Stone'owi podczas takiej wycieczki. – Nie próbuję nikogo znieważać. To tylko natura rzeczy. Są pewne naturalne cykle – dodaje.Zapytany o prawo z 2013 roku zabraniające „homoseksualnej propagandy” odpowiada, że w Rosji „nie ma żadnych ograniczeń”. Zestawia przy tym Rosję z niektórymi islamskimi państwami, gdzie – jak mówi – homoseksualiści skazywani są na karę śmierci.

Putin pytany, czy na okręcie podwodnym wziąłby prysznic obok geja, odpowiedział śmiejąc się: „dlaczego go prowokować?”.

„Władimir Putin. Wywiad, którego nie było”. Arleta Bojke o Rosji i Ukrainie

„Władimir Putin. Wywiad, którego nie było” to najnowsza książka Arlety Bojke, dziennikarki Telewizji Polskiej, która w ostatnich latach...

zobacz więcej

Legendarne wywiady

Rozmowy z byłym agentem KGB, który Rosją rządzi bez mała 17 lat, miały być wejrzeniem w życie jednego z najpotężniejszych przywódców świata. Seria nawiązuje do jednego z najsłynniejszych wywiadów telewizyjnych, który w latach 70. David Frost przeprowadził z Richardem Nixonem. Wywiad podzielony na cztery odcinki przez cztery dni z rzędu obejrzało 45 milionów Amerykanów.

To był pojedynek telewizyjny, który przeszedł do historii. Trzy lata po wybuchu Watergate Nixon chciał ocieplić wizerunek.

Frost nakłonił ostatecznie byłego prezydenta do przyznania się do błędu. – Jeśli pan tego nie powie, będzie to pana prześladować – nakłaniał Frost.

– Zawiodłem Amerykanów i będę musiał dźwigać ten ciężar do końca życia – powiedział Nixon.Kluczowe okazały się jednak słowa, które Nixon wypowiedział pod koniec wywiadu, gdy odniósł się do Watergate. – Twierdzę, że jeżeli prezydent tak postępuje, to nie jest to nielegalne – powiedział.

Czy seria wywiadów Stone’a ma szansę powtórzyć sukces Frosta? „Daiy Beast” wywiady nazywa „nieodpowiedzialnym listem miłosnym Stone’a do Putina”.

źródło:
Zobacz więcej