Amerykański bombowiec strategiczny nad Bałtykiem. Rosjanie go przechwycili

Amerykański samolot B-52 (fot. wikipedia.org/ U.S. Air Force)

Pentagon potwierdził informację o incydencie, którą wcześniej podało rosyjskie ministerstwo obrony, czyli fakt przechwycenia przez rosyjskie myśliwce nad Bałtykiem amerykańskiego bombowca strategicznego B-52. Obecność B-52 na Bałtyku ma związek z manewrami NATO, w których bierze udział także Polska.

Polskie F-16 przechwyciły rosyjski samolot. „Od tego są nasi lotnicy”

Polskie samoloty F-16 w ramach misji nadzoru przestrzeni powietrznej państw bałtyckich przechwyciły rosyjski samolot szpiegowski Ił-20 –...

zobacz więcej

Powołując się na resort obrony Rosji, agencja TASS podała, że bombowiec B-52 został we wtorek zidentyfikowany i namierzony. Potem był monitorowany przez myśliwiec przechwytujący Su-27. Według Moskwy amerykańska maszyna leciała wzdłuż rosyjskiej granicy. TASS podał, że Su-27 eskortował amerykański bombowiec przez pewien czas, zachowując bezpieczną odległość.

Informacje te potwierdziła rzeczniczka amerykańskiego resortu obrony Michelle Baldanza. – Latający w siłach powietrznych USA bombowiec B-52 wykonywał rutynową misję w ramach ćwiczeń w międzynarodowej strefie nad Morzem Bałtyckim, gdzie został przechwycony przez rosyjski Su-27 – oświadczyła Baldanza. Dodała, że przechwycenia samolotów zdarzają się dość regularnie i w większości przypadków są przeprowadzane w bezpieczny sposób.

W ubiegłym tygodniu Pentagon poinformował o skierowaniu do Wielkiej Brytanii bombowców B-52 oraz 800 żołnierzy sił powietrznych USA. Maszyny miały wziąć udział w manewrach sił NATO na Bałtyku z udziałem 14 państw Sojuszu, w tym okrętów polskiej marynarki wojennej.

źródło:
Zobacz więcej