Co z połączeniami lotniczymi po bojkocie Kataru? „Lotnictwo jest globalne”

Co z połączeniami lotniczymi z Katarem? (fot. flickr.com/ Oliver Holzbauer)

Do jak najszybszego rozwiązania powstałego kryzysu dyplomatycznego na Bliskim Wschodzie, który zagraża podróżom lotniczym w tym regionie, wezwał w poniedziałek szef Zrzeszenia Międzynarodowego Transportu Lotniczego (IATA) Alexandre de Juniac. Apel wygłosił podczas szczytu branży lotniczej w Meksyku.

Arabia Saudyjska, Emiraty, Bahrajn i Egipt zerwały stosunki dyplomatyczne z Katarem

Arabia Saudyjska zerwała stosunki dyplomatyczne i konsularne z Katarem, zarzucając mu wspieranie terroryzmu. W ślad za Rijadem relacje z tym...

zobacz więcej

W poniedziałek Arabia Saudyjska, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Egipt, Bahrajn, Jemen, Libia i Malediwy zerwały stosunki dyplomatyczne i konsularne z Katarem, w związku ze wspieraniem przez to państwo terroryzmu. Bogaty w surowce energetyczne Katar jest jednym z najbogatszych krajów na świecie.

Zawieszone loty

Linie lotnicze państw, które zerwały stosunki dyplomatyczne z Katarem, zawieszają połączenia z Doha - od wtorku do Kataru nie polecą m.in. Etihad, Emirates, Flydubai, Saudia, Air Arabia.

Bahrajn, Egipt, Arabia Saudyjska i Zjednoczone Emiraty Arabskie zapowiadają, że zamkną swoją przestrzeń powietrzną dla katarskich samolotów.

Na zakazie straci narodowy przewoźnik Kataru – Qatar Airways, który oprócz utraconych połączeń, będzie musiał poradzić sobie z omijaniem zakazanych stref lotu.

– Chcemy, aby granice zostały ponownie otwarte, im szybciej, tym lepiej – powiedział dziennikarzom szef IATA. Jak dodał, „lotnictwo jest globalne i to w najlepszym wydaniu”. – Jako liderzy lotnictwa musimy dbać o to, aby było ono globalne na całym świecie i nie tracili na tym pasażerowie – dodał.

Dziennikarze chcieli uzyskać komentarz od szefa Qatar Airways. Okazał się on być „wielkim nieobecnym” szczytu. Według nieoficjalnych informacji prezes Qatar Airways Akbar Al Baker miał opuścić obrady 73. Walnego Zgromadzenia IATA w poniedziałek rano prywatnym samolotem, którym miał się udać do Kataru.

źródło:

Zobacz więcej