RAPORT

CELEBRYCI, POLITYCY I WŁADZE TVN WZIĘŁY SZCZEPIONKI MEDYKÓW

Laser z promieni X stworzył czarną dziurę. Naukowcy zaskoczeni

Molekułę wystawiono na działanie mocnego promieniowania X (fot. DESY/Science Communication Lab)

Zaskakujący efekt dał eksperyment w Centrum Liniowego Akceleratora Stanforda, polegający na puszczeniu wiązki lasera rentgenowskiego na niewielką molekułę. Okazało się, że wystarczy pojedynczy mocny impuls, by największy atom stracił niemal wszystkie elektrony. Wytworzyła się próżnia, która zaczęła przyciągać elektrony z innych atomów.

Zmierzyli spektrum antymaterii. Przełomowy eksperyment w CERN

Pierwszy w historii pomiar spektrum optycznego atomu antymaterii zakończył się sukcesem. – Głównym celem badań nad antymaterią zawsze było...

zobacz więcej

Naświetlanie trwało zaledwie 30 femtosekund, czyli biliardowych części sekundy, ale efekt był taki, że molekuła straciła 50 elektronów, znacznie więcej niż się spodziewano. Było to możliwe dzięki zastosowaniu instrumentu emitującego twarde promienie X.

Intensywność takiego źródła jest ogromna. – Jest ono stukrotnie większe niż intensywność całego światła słonecznego padającego na Ziemię, skupionego na powierzchni kciuka – wyjaśnił współautor badań Sebastien Boutet.

Badaniu poddano molekuły zawierające ciężkie atomy ksenonu i jodu, które są ważne w reakcjach biochemicznych. Wykorzystuje się je w próbkach podczas badań obrazowych i krystalograficznych. Dotąd nie badano, jak wpływa na nie silne promieniowanie X.

Eksperyment z naświetlaniem molekuł laserem z promieni rentgenowskich będzie kontynuowany. – Nie wiemy, w którym miejscu proces ten się zatrzymał, gdyż nie byliśmy w stanie wykryć wszystkich elementów, które oderwały się od molekuły. Sama molekuła uległa bowiem rozpadowi i nie wiemy, czego jej brakowało. To jedna z kwestii, które wymagają kolejnych badań – wyjaśnił prof. Artem Rudenko z Kansas State University.

źródło:
Zobacz więcej