Arabia Saudyjska, Emiraty, Bahrajn i Egipt zerwały stosunki dyplomatyczne z Katarem

Bogaty w surowce energetyczne Katar jest jednym z najzamożniejszych krajów na świecie (fot. Konevi / pixabay)

Arabia Saudyjska zerwała stosunki dyplomatyczne i konsularne z Katarem, zarzucając mu wspieranie terroryzmu. W ślad za Rijadem relacje z tym państwem zerwały też Zjednoczone Emiraty Arabskie, Egipt i Bahrajn. Katarczykom kazano opuścić terytoria tych krajów.

Porwania dla okupu to biznes. A kasa idzie na terroryzm

W ubiegłym roku tylko w afgańskiej prowincji Helmand odbito około 200 zakładników. – Z porwań zrobiono bardzo dobry biznes. Tak się finansuje...

zobacz więcej

W oświadczeniu dyplomacji podkreślono, że „Arabia Saudyjska realizuje suwerenne prawo, gwarantowane przez prawo międzynarodowe, do ochrony swego terytorium przed zagrożeniem terrorystycznym i ekstremizmem”. Dlatego – podkreślono – Saudyjczycy zrywają stosunki dyplomatyczne z Katarem, a także zawieszają wszystkie połączenia lądowe, morskie i powietrzne. Oświadczenie zostało podane do wiadomości publicznej przez państwową agencję prasową w poniedziałek rano.

ZEA, Egipt i Bahrajn w ślad za Rijadem

Na podobny krok zdecydował się również Bahrajn, którego władze zarzuciły rządowi Kataru nie tylko wspieranie terroryzm, ale też ingerencję w wewnętrzne sprawy tego państwa. W oświadczeniu wydanym w poniedziałek wskazano, że obywatele Kataru mają 14 dni na opuszczenie terytorium Bahrajnu.

Egipt, który ogłosił zerwanie stosunków z Katarem również w poniedziałek rano, zarzucił mu wspieranie Bractwa Muzułmańskiego. W oświadczeniu podpisanym przez szefa egipskiej dyplomacji Sameha Hasana Szukriego zaznaczono, że egipskie porty morskie, lotnicze, a także połączenia drogowe są zamknięte dla obywateli Kataru.

Na zerwanie relacji dyplomatycznych zdecydowały się też Zjednoczone Emiraty Arabskie, obejmujące: Abu Zabi, Dubaj, Szardżę, Adżman, Umm al-Kajwajn, Ras al-Chajmę i Fudżajrę. Dyplomaci Kataru mają 48 godz. na opuszczenie ZEA. Powodem tej decyzji jest „wspieranie, finansowanie i udzielanie schronienia terrorystom islamskim” – napisano w oświadczeniu wydanym w poniedziałek.

Bogaty w surowce energetyczne Katar jest jednym z najzamożniejszych krajów na świecie.

źródło:

Zobacz więcej