RAPORT

Tusk kontra Tusk

„Rzucałem w nich butelkami, szkłem. Byłem bezsilny”

Napastników zastrzeliła policja (fot. PAP/EPA/SEAN DEMPSEY)
Napastników zastrzeliła policja (fot. PAP/EPA/SEAN DEMPSEY)

– Rzucili się z nożami na dziewczynę, dźgnęli ją z 10 razy. Byłem bezsilny, nic nie mogłem zrobić – opowiadał jeden ze świadków. Twierdził, że próbował uniemożliwić napastnikom atak.

„Dźgali nożami, nie przejmowali się niczym”

– Jeden z nich miał coś, co przypominało wielki nóż do chleba, chodzili po restauracji i wtedy atakowali każdego, kogo zobaczyli – opowiadał jeden...

zobacz więcej

– Zobaczyłem leżącego na ziemi mężczyznę , który krzyczał: „zostałem zaatakowany nożem”. Był cały we krwi. Jego kolega też krzyczał ,że ktoś ranił nożem jego przyjaciela. Wtedy zobaczyłem trzech muzułmanów, którzy rzucili się z nożami na dziewczynę. Byłem bezsilny, nic nie mogłem zrobić – opowiadał jeden ze świadków, Gerard Vowles.

Dopytywany przez dziennikarza Sky TV, stwierdził, ze dziewczynę dźgnięto dziesięć, może 15 razy.

– Ona wołała o ratunek a ja nic nie mogłem zrobić. Próbowałem. Rzuciłem w nich czymś, próbowałem krzesłem ,ale okazało się, że jest przymocowane. Nic nie mogłem zrobić . Na zdjęciach monitoringu pewnie będzie widać jak gonię atakujących i rzucam w nich butelkami, szkłem. Wiem, że to głupie, ale chciałem ratować ludzi – opowiadał dalej.

Vowles dodał, że zaraz po zaatakowaniu dziewczyny, napastnicy zaczęli dźgać stojącego obok mężczyznę. Wtedy ruszył za nimi w kierunku Borough Market krzycząc „uciekajcie, terroryści , atakują nożami”.

Opowiadał jak napastnicy krzyczeli biegnąć „to dla Allaha”. Wbiegli do tawerny, rzucili sie z nożem na bramkarza, potem na innych, wpadali do pubów i barów.

– Rzuciłem w nich czymś , to mógł być jakiś stelaż czy krzesło. Prawdopodobnie trafiłem jednego lub dwóch w głowę. Dostali z tyłu. I wtedy zaczęli biec w moim kierunku, chcieli mnie dźgnąć, wiec uciekłem. Gdybym się potknął, już bym nie żył – podsumowuje.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej