„Bądźmy w jedności z braćmi uchodźcami, którzy walczą o godne życie”. X Święto Dziękczynienia

– Bądźmy w jedności z braćmi uchodźcami, którzy walczą o godne życie – powiedział w niedzielę włoski kardynał Francesco Montenegro podczas mszy św., sprawowanej w Świątyni Opatrzności Bożej na warszawskim Wilanowie z okazji X Święta Dziękczynienia. Tegoroczne święto przebiegło pod hasłem „Dziękujemy za chleb”.

Relikwie św. Maksymiliana w Panteonie Wielkich Polaków. IX Święto Dziękczynienia

Uroczyste obchody IX Święta Dziękczynienia pod hasłem „Chrzest darem miłosierdzia” odbywają się w Warszawie. W tym roku przypada ono w ustanowionym...

zobacz więcej

Mszę św. poprzedziła procesja z relikwiami św. brata Alberta Chmielowskiego, która wyruszyła rano z pl. Piłsudskiego do Świątyni Opatrzności Bożej. Procesji przewodniczył bp pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej Michał Janocha.

W samo południe w Świątyni Opatrzności Bożej odprawiona została się msza św., której przewodniczył i homilię wygłosił kard. Montenegro. Eucharystię koncelebrowało kilkunastu biskupów i kilkudziesięciu księży. Wzięli w niej udział przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, kancelarii prezydenta, episkopatu oraz liczni wierni.

Przed rozpoczęciem mszy św. metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz zaznaczył, że podczas tegorocznego święta „chcemy dziękować przede wszystkim za chleb Eucharystyczny, którym Kościół karmi swoich wiernych, za ludzi, o których można powiedzieć, że są dobrzy jak chleb oraz za tych wszystkich, którym możemy i chcemy pomagać, tak jak to czynił św. brat Albert, który patronuje tegorocznym obchodom Święta Dziękczynienia”. Dodał, że relikwie św. brata Alberta zostały dziś wprowadzone do Świątyni Opatrzności Bożej.

Zaznaczył, że „Święto Dziękczynienia, wspomnienie brata Alberta, uroczystość Pięćdziesiątnicy, modlitwa za ubogich, emigrantów i tych, którzy cierpią – wszystkie te okazje skłaniają nas do złożenia tych spraw na ołtarzu i poddaniu ich światłu Słowa, którego przed chwilą wysłuchaliśmy”. Kard. Montenegro przywołał postać brata Alberta, którego 100. rocznica śmierci obchodzona jest tym roku. – Brat Albert miał zwyczaj mówić: „mamy być dobrzy jak chleb, z którego każdy może wziąć, aby zaspokoić swój głód”. I to właśnie chleb jest tematem tegorocznego Dnia Dziękczynienia. Chleb, który nie tylko powinniśmy dawać innym, lecz którym także my sami mamy stać się dla innych. Chleb przyjaźni, gościnności, chleb życzliwości i szacunku – zaznaczył kardynał.

Jak podkreślił włoski hierarcha, „główną troską Kościoła nie mogą być struktury, organizacja lub programy, ale Miłość (...), którą mamy wnieść w życie cierpiących, samotnych, pogrążonych w rozpaczy, chorych lub opuszczonych. Podkreślił, że brat Albert potrafił kochać. – Nawet w sytuacji, gdy znalazł się na wózku inwalidzkim z powodu amputacji nogi, nigdy się nie zatrzymał, nigdy nie przestał kochać – powiedział kard. Montenegro. Dodał, że brat Albert „szczególnie kochał ubogich. Dbał o ich godność. W nich umiłował Chrystusa”.

Otwarta po 200 latach. Świątynia Opatrzności Bożej na warszawskim Wilanowie

Do tej pory budowę świątyni wsparło ponad 80 tys. darczyńców. Do pokrycia kopuły zużyto 30 ton miedzi, a ona sama liczy ok. 3 tys. metrów...

zobacz więcej

Po mszy św. otwarte zostało miasteczko dla dzieci, w którym przygotowano dla najmłodszych gry i zabawy. Obchodom towarzyszył koncert „Moc dobra” w wykonaniu mi.in. Golec uOrkiestry i Maleo Reagge Rockers.

Zwieńczeniem X Święta Dziękczynienia była modlitwa w godzinę śmierci Jana Pawła II o godz. 21.37, iluminacja świątyni oraz koncert.

źródło:
Zobacz więcej