RAPORT

Wojna na Ukrainie

Dania nie ukarze za bluźnierstwo. Paragraf usunięty po 334 latach

Dania usunęła z kodeksu karnego karę za bluźnierstwo (fot.pixabay.com/ succo)
Dania usunęła z kodeksu karnego karę za bluźnierstwo (fot.pixabay.com/ succo)

Dania, która szczyci się wieloletnim przywiązaniem do zasad swobody wypowiedzi, usunęła w piątek z kodeksu karnego obowiązującą w tym kraju od 334 lat karę za bluźnierstwo. Obraza uczuć religijnych zagrożona była sankcją do czterech miesięcy więzienia.

Dwa lata za bluźnierstwo. Były gubernator Dżakarty skazany

Indonezyjski sąd uznał odchodzącego ze stanowiska gubernatora Dżakarty Basukiego „Ahoka” Tjahaję Purnamę za winnego bluźnierstwa przeciwko islamowi...

zobacz więcej

Decyzję podjął jednoizbowy parlament; przeciwni byli jedynie socjaldemokraci.

– Religia nie powinna dyktować co wolno, a czego nie wolno mówić publicznie – powiedział gazecie „JyllandsPosten” opozycyjny deputowany Bruno Jerup, jeden z inicjatorów zniesienia kar za bluźnierstwo.

Choć duński kodeks karny przewidywał kary za bluźnierstwo, sądy bardzo rzadko korzystały z tej możliwości. W ciągu ostatnich 80 lat jedynie cztery razy wymiar sprawiedliwości zajmował się tą kwestią, po raz ostatni w lutym bieżącego roku, gdy Duńczyk spalił Koran i umieścił nagranie na Facebooku. Miał się odbyć jego proces, lecz prokuratura już poinformowała, że odstępuje od oskarżenia z powodu usunięcia tego przestępstwa z kodeksu karnego.

Skazani za bluźnierstwo

W 1938 roku cztery osoby w Danii zostały skazane za antysemickie wypowiedzi. W 1946 roku dwie osoby zostały ukarane za parodię chrztu podczas balu maskowego. W 1971 roku dwaj producenci z radia publicznego zostali ukarani za nadawanie piosenki wyśmiewającej chrześcijaństwo.

Duńska prokuratura umorzyła postępowanie w 12 sprawach, z których najgłośniejsza dotyczyła publikacji w 2005 roku karykatur Mahometa w dzienniku „Jyllands Posten”, przedrukowanych potem w 17 duńskich dziennikach. Opublikowanie tych karykatur we francuskim tygodniku satyrycznym „Charlie Hebdo” wywołało gwałtowne demonstracje w wielu krajach muzułmańskich.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej