RAPORT

Tusk kontra Tusk

„Mam nadzieję, że praca z Rosją w RB ONZ przyniesie korzystny efekt”

– Być może dzięki obecności w Radzie Bezpieczeństwa ONZ można będzie wyjaśnić jak najwięcej spraw. Może nawet sprawę katastrofy smoleńskiej – powiedział szef polskiej dyplomacji Witold Waszczykowski w programie „Minęła dwudziesta”. Wyraził radość z bezpośrednich gratulacji, które wystosował do niego szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow i uznał to za otwarcie do rozmów bilateralnych na poziomie ministrów.

„Dzień niezwykłej radości, który wieńczy długą kampanię, by wejść do RB ONZ”

Prezydent: to dzień niezwykłej dla mnie satysfakcji i radości, który wieńczy długą kampanię na rzecz niestałego członkostwa w RB ONZ; Polska na...

zobacz więcej

Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych wybrało Polskę na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa. W latach 2018-2019 Polska będzie reprezentowała kraje Europy Wschodniej. W głosowaniu Polska zdobyła poparcie 190 państw członkowskich ONZ.

Poważne rozmowy z Rosją

– Dostaliśmy gratulacje od ministra Ławrowa i zaproszenie na pilne konsultacje na poziomie wiceministrów – mówił Waszczykowski. – Liczę, że przez pół roku doprowadzimy do poważnych rozmów z Rosją, aby wyjaśnić jak najwięcej spraw, by nic nie rzutowało na naszą pracę w RB ONZ – tłumaczył minister.

– Te gratulacje przyjmuję jako dobry sygnał. Będę starał się przeprowadzić te konsultacje, jeszcze zanim zaczniemy pracę w Radzie Bezpieczeństwa w styczniu 2018 roku. Być może uda się wiele spraw wyjaśnić, być może nawet Smoleńsk – dodał.

– Mam nadzieję, że wspólna działalność w RB ONZ będzie miała korzystny wpływ na rozwój stosunków z Rosją – mówił szef polskiej dyplomacji.

Jak podkreślił, Rada Bezpieczeństwa ONZ jest „ostatnim instrumentem”, by rozwiązywać dwustronne problemy.

„Wyjaśnić wszystkie konflikty”

– Już w maju przyszłego roku Polska będzie sprawowała przewodnictwo w RB ONZ, kiedy będziemy mogli inicjować debaty – mówił minister. Dodał, że najważniejsze jest, by „wyjaśnić wszystkie konflikty z Rosją”, bo przed RB stoją wielkie wyzwania, takie jak m.in. ISIS, „płonąca Syria i Liban”.

Przypomniał, że to w RB ONZ udało się wydać rezolucję, która potępiła zestrzelenie w 2014 r. malezyjskiego boeinga w obwodzie Donieckim na terenie Ukrainy.

Mówił też, że „kwestie migracji będą omawiane na RB ONZ, odniesiemy się wtedy do konfliktu ukraińskiego, to problem ogromnej skali” i podkreślił, że Polska przyjęła tysiące Ukraińców.Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej