RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Czym jest Rada Bezpieczeństwa ONZ

Witold Waszczykowski odbiera gratulacje (fot. PAP/ EPA/JUSTIN LANE)
Witold Waszczykowski odbiera gratulacje (fot. PAP/ EPA/JUSTIN LANE)

Polska została w piątek wybrana na rotacyjnego członka Rady Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych na lata 2018-2019. Rada Bezpieczeństwa jest jednym z sześciu organów Organizacji Narodów Zjednoczonych, w opinii ekspertów najważniejszym.

Polska w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Sukces po roku starań

Szef MSZ: Wybór Polski do Rady Bezpieczeństwa ONZ to zwieńczenie kilkuletnich starań polskiego rządu i potwierdzenie, że podmiotowa polityka...

zobacz więcej

Głównym zdaniem Rady jest utrzymanie pokoju na świecie. Rada przyjmuje wiążące rezolucje dotyczące bezpieczeństwa międzynarodowego, uchwala sankcje za ich łamanie i decyduje o skierowaniu w różne rejony świata sił pokojowych. Może również upoważnić do przeprowadzenia akcji militarnej. W odróżnieniu od Zgromadzenia Ogólnego, Rada Bezpieczeństwa może zebrać się w dowolnym momencie. Każdy z członków Rady ma swego przedstawiciela w Nowym Jorku na wypadek zwołania nadzwyczajnego posiedzenia.

Jak dotychczas Polska była członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ pięć razy, zasiadając w niej w sumie przez 9 lat. Ostatni raz miało to miejsce w kadencji 1996-1997.

Stali i rotacyjnie członkowie

Rada Bezpieczeństwa liczy 15 członków – 5 stałych i 10 rotacyjnych. Stałymi członkami są Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Francja, Chiny i Rosja. Kraje te mają szczególny status ponieważ każde z nich dysponuje prawem weta.

Rotacyjne członkostwo w Radzie Bezpieczeństwa trwające dwa lata, przyznawane jest po jednym z państw z 10 różnych rejonów świata.

Polska ubiegła się o miejsce z Europy Wschodniej i była jedynym kandydatem. Głosowanie odbyło się podczas Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Wybór zwieńczył sukcesem trwającą ponad rok kampanię dyplomatyczną prowadzoną przez polskich polityków. Kandydaturę naszego kraju poparło 190 państw.

W innych grupach regionalnych kandydatami były Peru, Kuwejt, Holandia, Wybrzeże Kości Słoniowej i Gwinea Równikowa.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej