Małżonkowie trafią do Jugendamtu. Bundestag unieważnił małżeństwa z dziećmi

Bundestag unieważnił małżeństwa dzieci (fot. PAP/Sean Gallup/Getty Images)

Parlament w Berlinie unieważnił małżeństwa osób niepełnoletnich. Na mocy ustawy przyjętej w piątek przez Bundestag wszystkie związki z osobami poniżej 16. roku życia stały się automatycznie nieważne. W pozostałych przypadkach decyzje podejmie sąd rodzinny.

Niemiecki problem. Setki zamężnych dzieci starają się o azyl

Niemiecki Federalny Urząd Migracji i Uchodźców (BAMF) zarejestrował już setki przypadków małżeństw dzieci wśród uchodźców, którzy przybyli w...

zobacz więcej

W przypadku małżeństw zawartych między osobami, z których co najmniej jedna jest w wieku od 16 do 18 lat, unieważnienie nastąpi na drodze sądowej. Sąd rodzinny może w wyjątkowych przypadkach uznać związek, jeśli obecnie partnerzy skończyli 18 lat. Przepisy dotyczą także małżeństw zawartych za granicą.

W związku z napływem do Niemiec imigrantów liczba małżeństw z udziałem osób nieletnich wzrosła w 2016 roku do 1500. W 360 związkach jeden z partnerów miał mniej niż 14 lat.

– Miejscem dzieci jest szkoła, a nie urząd stanu cywilnego – mówił minister sprawiedliwości Heiko Maas, inicjator ustawy.

Nieletni migranci, którzy żyją w związku, są po przyjeździe do Niemiec oddzielani od współmałżonka i oddawani pod opiekę Urzędu do spraw młodzieży (Jugendamt).

źródło:

Zobacz więcej